Turvapaikanhakijoita on yritetty ostaa lakipalvelujen asiakkaiksi rahalla, kertoo Asianajajaliitto.
Liiton tietojen mukaan jotkin tahot ovat tarjonneet turvapaikanhakijoille 50–200 euron palkkioita, jos he antavat turvapaikka-asiansa näille hoidettavaksi.  
Liiton mukaan osa turvapaikanhakijoista on ottanut rahaa vastaan ja osa on kieltäytynyt tarjouksesta. Oikeudellinen apu on joissakin tapauksissa ollut luokattoman huonoa.  
Liitto on saanut asiasta useita vihjeitä pitkin syksyä. Tietoa ilmiöstä on tullut myös suoraan poliisilta.  
Asianajajaliiton puheenjohtajan Risto Sipilän mukaan toimeksiantojen ostaminen on epäasiallista. Hän ei tiedä, keitä toiminnan takana on.  
– Asianajajia he eivät ole olleet, mutta ovatko he olleet muita lakimieskoulutuksen saaneita tai ihan muita henkilöitä, sitä pitää kysyä poliisilta, Sipilä sanoo.  
STT ei ole toistaiseksi tavoittanut asiasta vastaavaa poliisia.
Kymmenien miljoonien bisnes
Turvapaikanhakijoille saa antaa oikeudellista apua kuka tahansa. Sipilän mukaan kenestä tahansa siihen ei kuitenkaan ole, vaan tarvitaan erityisosaamista.  
