Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Asiakas syytti myrkytysyrityksestä, kun hammastahnan väri vaihtui

Lehtikuva/Mikko Stig
Lehtikuva/Mikko StigCopyright: MTV Oyj/Lehtikuva, 2009
Julkaistu 26.10.2009 15:00

Asiakkaan ja asiakaspalveluhenkilökunnan välille syntyy aika-ajoin kipinöintiä. Studio55 keräsi muutamia esimerkkejä siitä, millaista palvelua asiakkaat ovat saaneet ja millaisia töykeyksiä asiakaspalvelijat ovat joutuneet kestämään. Osa esimerkeistä on Studio55:n keskustelupalstan antia.

Pipsa: Kassatyössä asiakkaat uhkailivat ja heittivät kauppakasseja silmille

Kassatätinä ollessani sain miltei joka päivä kuulla kunniani, kun oli pakko kieltäytyä oluen myynnistä päihtyneille tai alaikäisille. Joskus lensi kauppakassi silmille, tuli myös uhkailuja, että varo vaan kun pääset töistä, niin vastassa ollaan.

Kiireiset asiakkaat eivät myöskään kunnioita toisia asiakkaita eivätkä myyjiä. Heidän pitää saada aina palvelua heti. Myymälävarkaat ovat oma lukunsa, kun he yrittävät hämätä ja juoksuttaa myyjää ympäri kauppaa kaikilla mahdollisilla konsteilla, että voisivat kähveltää tuotteita.

Kaikista pahimpia ovat nousukkaat, jotka luulevat omistavansa koko maailman ja käyttäytyvät tökerösti piittaamatta muista asiakkaista. Eräs naisihminen teeskenteli näkövammaista ja huusi jo ovella tullessaan, että tarvitsee heti palvelua ja myyjän piti kulkea taluttamassa ja palvelemassa, kunnes huomasimme, että hän näkee yhtä hyvin mekin.

Syle: Tätiä ei päästetty vanhainkodin suljetulta osastolta syntymäpäiväjuhlille

80-vuotias tätini on ollut useampia vuosia vanhainkodin suljetulla osastolla hoidettavana. Olemme aina tilaisuuden tullen yrittäneet järjestää hänelle virikkeitä viemällä häntä esimerkiksi mökkilomalle, kampaamoon tai ulkoilemaan. Nyt olisi ollut kysymyksessä hänen sisarensa syntymäpäivät, joihin olisimme vieneet hänet mielellämme.

Tätini ahdistuu uusista asioista ja ei ole aina halukas lähtemään. Siksi pyysin hoitajia puhumaan asiasta etukäteen hänen kanssaan. En tiedä, miten asia hänelle kerrottiin vai kerrottiinko ollenkaan, mutta minä sain osastolle mentyäni osaston johtajalta sellaisen ripityksen, jollaista en muista saaneeni sitten lapsuuden. Tuli tunne, että olin tehnyt mahdottoman synnin yrittäessäni järjestää jotakin vaihtelua tätini laitosarkeen. Minulle olisi riittänyt yksinkertainen " ei nyt käy, kun täti on levottomampi ".

Turhaa puhua, että omaiset unohtavat läheisensä laitoksiin, kun heitä kohdellaan kuin spitaalisia. Me tunnemme olevamme hoitohenkilökunnan tiellä sotkemassa heidän hienoja käytäntöjään Tiedän, että heidän työnsä on raskasta ja vaativaa, mutta eikö omaisia voisi hyödyntää hoitotyössä potilaan parhaaksi?

Siiri: Nainen syytti myrkytysyrityksestä, kun hammastahna olikin valkoista

Kaupan kassalla kerran eräs nainen tuli pää punaisena valittamaan, että oli ostanut sitä hammastahnamerkkiä, jota aina ostaa, mutta viimeisimmällä kerralla joku oli vaihtanut hammastahnan värin valkoisesta siniseksi! Nainen raivosi minulle, että minun olisi pitänyt kertoa hänelle hänen tehdessään ostoa, että väri on vaihdettu. Naisen mielestä yritin myrkyttää hänet. Hän oli joutunut puristamaan koko hammastahnatuubin lavuaariin minun takiani!

Heimo: Autovuokraamossa syytettiin asiakasta akun hajoamisesta

Asiakkaana olen joutunut kokemaan monenlaista. Yksi esimerkki on vuokra-autofirman kanssa, jossa henkilökunta väitti minun omilla toiminnoillani aiheuttaneen sen, että tuliterän auton akku oli tyhjentynyt parissa tunnissa. Ensin puhelimessa mies tylytti, etten osaa käsitellä autoa, ja vielä hinausauton kuljettajakin otti asiakseen kertoa minulle, että autoa pitää ajaa usein, kun on pakkasta.

Olin siis tullut töistä yöllä klo 01.00 ja lähdin autolla seuraavana päivänä klo 16.00. Ensimmäiset yöpakkaset olivat takana, ja uuden hienon auton ajotietokone ja akku sanoivat poks. Syytä ei autossa kuitenkaan voinut olla! Käsittämätöntä, olin kuitenkin heidän asiakkaansa ja kyse oli heidän autostaan, joka oli minulla vuokralla.

Lue myös:

Palvelualalla asiakas on usein aasi

Osallistu keskusteluun!

Lisää aiheesta:

20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luuletHyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaaJo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolellaSyöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinollaViisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessaHikoilu on kiinni koosta, ei sukupuolesta
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa