Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Asenteet muuttuvat vauhdilla: Enemmistö suomalaisista on kiinnostunut sähkö- tai hybridiauton hankkimisesta

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.Shutterstock
Julkaistu 01.09.2019 09:57

Ville Järveläinen

Sähkö- ja hybridiautojen tulevaisuudesta käydään nyt vilkasta keskustelua niin mediassa kuin kahvipöydissäkin. Lähes kaikki maailman suurimmat autovalmistajat ovat varmoja sähkö- ja hybridiautojen läpimurrosta, ja uusia malleja onkin tulossa lähivuosina roppakaupalla. Vaikka autokanta jatkaa Suomessa vanhenemistaan, vaikuttaa kuluttajien kiinnostus uutta teknologiaa kohtaan olevan kasvussa.

AutoVex.fi-palvelun teettämässä kyselyssä tiedusteltiin sekä autonsa juuri myyneiltä että parhaillaan myymässä olevilta kuluttajilta, olisivatko he ovat kiinnostuneita siirtymään sähkö- tai hybridiautoon tulevan viiden vuoden aikana.

Vastanneista 56 prosenttia vastasi myöntävästi, kun taas 44 prosenttia kertoi suosivansa jatkossakin perinteisiä polttomoottoriautoja.

Kuluttajien kiinnostus sähkö- ja hybridiautoja kohtaan on joka tapauksessa nousussa kehittyvän teknologian, houkuttelevamman verotuksen sekä vaihtoehtojen lisääntymisen myötä.

– Uskon että muutaman vuoden kuluessa, kun autovalikoima on huomattavasti nykyistä laajempi ja entistä useampi on saanut kokemuksen ratin takaa, reipas enemmistö tulee olemaan kiinnostunut käyttövoiman vaihdosta, arvioi AutoVexin  toimitusjohtaja Sebastian Frick.

Käytettyjen sähköautojen kysyntä kasvaa tulevaisuudessa

Maailmalla lisääntyvät polttomoottorikiellot sekä kuluttajien kiinnostuksen suuntautuminen uuden käyttövoiman autoihin edellyttää myös autoliikkeiltä strategisia päätöksiä.

2:09Sähköautoilu tutuksi – tässä Kamuxin vinkitVIDEO: Sähköautoilu tutuksi autokaupan vinkeillä.

Vaikka käytetyt sähköautot eivät ainakaan vielä liiku autoliikkeiden lattialta erityisen vauhdikkaasti, tulee tämä AutoVexin mukaan hyvin todennäköisesti muuttumaan lähivuosina.

Autoliikkeiden kannattaakin olla valmistautuneita murrokseen aloittamalla sähkö- ja hybridiautoihin tutustuminen sekä ottamalla myös ensikosketusta näiden autojen myyntiin.

– Tulee olemaan kiinnostavaa nähdä, mitkä autoliikkeet lähtevät tosissaan panostamaan käytettyihin sähkö- ja hybridiautoihin, koska vahvalla erottautumisella ja erikoistumisella voi saada itselleen kilpailuedun lähivuosien vaihtoautokauppaan, ennustaa puolestaan AutoVexin asiakkuuspäällikkö Sebastian Aarnio.

Lähde: AutoVex

Lisää aiheesta:

Kuinka moni sähköauton hankkinut suomalainen aikoo palata polttomoottoriautoon? Vastaus voi yllättääNämä kolme asiaa pyörivät suomalaisilla mielessä sähköautoa ostaessa – "Asennemuutos on ollut valtava"Sen piti olla autoilun tulevaisuus, mutta kysyntä näyttääkin hiipuvan: "Nuoremmat sukupolvet saattavat olla avoimempia"Laskeeko dieselin suosio tietämättömyyden vuoksi? – "Autoilijat tarvitsevat selkeitä päätöksiä poliitikoilta"Autokauppias: Kun ihminen saadaan kokeilemaan sähköautoa, siitä ei ole paluutaKotimaan automarkkinoille eletään murrosta – nuoriso tuo potkua autokauppaan
SähköautotAutokauppaAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Sähköautot
  • 6.10.10:08
    Tulipalot

    Palomestari tyrmää ladattavien autojen paloihin liittyvän myytin – sen sijaan nämä mokat voivat sytyttää ajokkisi

  • 5.10.06:38
    Auton vakuutukset

    Ovatko sähköautojen tulipalot lisääntyneet? Näin vastaa vakuutusyhtiö

  • 3.10.10:52
    Tulipalot

    Sähköautoihin liittyy huonosti tunnettu paloriski

  • 3.10.10:25
    Kerava

    Keravan Prisma suljettu sähköautopalon vuoksi – tämä tilanteesta nyt tiedetään

  • 27.9.15:56
    Auton verot

    Kilometrimaksu autoveron tilalle? Oikeudenmukaisuus huolettaa autoilijoita: "Hirveä lovi tilipussiin"