Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Aselaki- ja rasismikeskustelu ryöpsähti jälleen Dallasin ampumisten vuoksi – "Leimat ovat vaatteille, eivät ihmisille"

Julkaistu 08.07.2016 17:31

MTV UUTISET

Sosiaalinen media täyttyi Dallasin poliisisurmien jälkeen suruvalitteluista ja osaanotoista kuolleiden poliisien läheisille. Moni on lisäksi ottanut kantaa Yhdysvaltojen aselakeihin ja rasistisiin asenteisiin.

Pikaviestipalvelu Twitter on täyttynyt tänään Dallasin poliisiampumisia kommentoivista viesteistä. Keskustelua on herättänyt tapahtumien ohella rasistiset asenteet sekä Yhdysvaltojen aselakipolitiikka.

Osa kommentoijista syytti tapahtumista poliitikkoja, jotka eivät ole saaneet aikaan aselakien tiukennuksia. Moni taas muistutti ongelman olevan ihmisten asenteissa ja itsehillinnässä, ei aseissa.

"Dallasin tapahtumat eivät yllätä. Kun aselakeja ei ole, mitä muuta voi olettaa tapahtuvan?"

"Rikolliset eivät noudata lakeja. Tarvitsemme itsehillintää, emme tiukempaa asekontrollia."

"Kun tämän ymmärtää, rasismilla ei ole lainkaan jalansijaa yhteisöissämme."

"Kristittyjen on muistutettava yhteiskuntaamme siitä, että on olemassa vain yksi rotu – ihmisrotu. Nähkää henkilöt, älkää ihonväriä."

"Kaikki mustat eivät ole rikollisia, kaikki muslimit eivät ole terroristeja, kaikki valkoiset eivät ole rasisteja. Leimat ovat vaatteille, eivät ihmisille."

"En halua, että mustia miehiä ammutaan liikennevaloissa. En halua, että tarkka-ampujat ampuvat poliiseja kadulla. En halua, että lapsia ammutaan kouluissa. En halua mitään näistä."

"Aseet eivät tapa ihmisiä. Ihmiset, jotka asuvat maassa, jossa aseita ei kontrolloida, tappavat."

0:35Poliiseja ammuttiin poliisiväkivallan vastaisessa mielenosoituksessa Dallasissa

Lisää aiheesta:

Barack Obama on vihainen: "Yhdysvallat on halvaantunut, mutta ei pelosta" – joka päivä Yhdysvalloissa keskimäärin 1,5 joukkoampumista tänä vuonnaGeorge Floydin kuolemasta vuosi – mustat pelkäävät poliisia ihan eri tavalla kuin valkoiset: "He opettavat jo pienille lapsilleen, miten käyttäydytään, että poliisi ei ammu""Eivät kaikki miehet" – Harvardissa opiskellut Evelyn selittää, miksi tämä puolustus ei autaPoliisiväkivaltaa vastustavat mielenosoitukset jatkuneet USA:ssa jo kuukausia – tutkija arvostelee poliisiksi pääsemistä "keittiön kautta"Toistaiseksi suurimmat mielenosoitukset poliisiväkivaltaa vastaan Yhdysvalloissa – "Edes eläintä ei kohdeltaisi kuin George Floydia ja se on vain surullista"Ex-sotilas selvisi Las Vegasin verilöylystä mutta ei Kalifornian baariammuskelusta – murtuneen äidin vetoomus: "En tahdo ajatuksia ja rukouksia, vaan asekontrollia"
Dallasin ampuminenUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Dallasin ampuminen
  • 12.07.201606:42
    Ulkomaat

    Vanhemmat paljastavat Dallasin ampujan taustoja – muuttui radikaalisti armeijassa koetun pettymyksen jälkeen

  • 12.07.201604:41
    Ulkomaat

    Obama vierailee Dallasissa haavoittuneiden poliisien luona

  • 10.07.201619:49
    Ulkomaat

    Dallasin poliisiampuja harjoitteli ja suunnitteli muitakin iskuja

  • 10.07.201612:38
    Ulkomaat

    Tällaisella pommirobotilla Dallasin poliisiampuja surmattiin

  • 10.07.201611:36
    Ulkomaat

    Poliiseja loukkaantui Minnesotan protesteissa – lukuisia muita mielenosoituksia järjestetty