Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Arviot "matelijamaisesta" Mugabesta kylmäävät: Pysyi vallassa väkivalloin ja sortamalla, murskasi vastustajansa, peukaloi vaaleja...

Elämäkerturi arvioi vallan olleen Robert Mugabelle pakkomielle.
Elämäkerturi arvioi vallan olleen Robert Mugabelle pakkomielle.
Julkaistu 21.11.2017 13:35

MTV UUTISET – STT

Britannian entinen ulkoministeri Peter Carrington muistelee Robert Mugabea kylmäverisenä miehenä. Carrington välitti Zimbabwen itsenäisyyttä valmistelleita neuvotteluja.

–  Hänessä oli jotain matelijamaista. Hänen taitojaan ja älyään saattoi vain ihailla... mutta hän oli tietyllä tapaa hyvin liukas ihminen, Carrington arvioi elämäkertakirjailija Heidi Hollandille.

–  Mugabe ei ollut lainkaan inhimillinen.

Elämäkerturi Martin Meredithin mukaan Mugaben todellinen pakkomielle eivät olleet rikkaudet vaan valta.

–  Vuosi toisensa jälkeen Mugabe piti yllä valtaansa väkivalloin ja sortamalla, murskaamalla poliittiset vastustajansa, hyökkäämällä oikeuslaitosta vastaan, tallomalla omistusoikeuksia, tukahduttamalla vapaat tiedotusvälineet ja peukaloimalla vaaleja.

–  Hän oli suuri johtaja, jonka johtajuus rapistui pisteeseen, jossa hän painoi Zimbabwen polvilleen, sanoo Etelä-Afrikan yliopiston professori Shadrack Gutto.

Mugabe itse näytti olevan kritiikille immuuni.

–  Jos sanotaan diktaattoriksi... silloin on selvää, että tarkoituksena on vain tahrata mainetta ja halventaa. Sellaiseen ei ole syytä kiinnittää juuri huomiota, Mugabe sanoi vuonna 2013 julkaistussa dokumentissa.

Itsevaltias johon puri vain aika

Rautaisella otteella hallinneeseen Mugabeen ei tuntunut vaikuttavan kuin aika – jos sekään. Vuosikymmeniä kysymys hänen seuraajastaan oli Zimbabwessa tabu.

Mugaben ylitettyä 90 vuoden rajapyykin hänen terveytensä heikentyi silminnähden. Hänen huhuttiin sairastavan eturauhassyöpää, mutta presidentti itse kiisti huhut. Puolue-eliitin valtakamppailu muuttui kuitenkin yhä ilmeisemmäksi.

Valtakamppailun keskiössä olivat varapresidentti Emmerson Mnangagwa ja Mugaben kunnianhimoinen toinen vaimo Grace Mugabe. Hän on miestään 41 vuotta nuorempi ja parin yhden tyttären ja kahden pojan äiti.

Mugaben ja hänen vaimonsa vallan murensivat lopulta Mnangagwan potkut, joiden taa Zimbabwen armeija ei asettunut. 

1:41Zimbabwe odottaa edelleen Mugaben eroilmoitusta

Lisää aiheesta:

Macho-Meksiko sai ensimmäisen naispresidenttinsä: Tällainen on Nobel-palkittu ilmastotutkija Claudia SheinbaumZimbabwen uusi presidentti on vankilatuomion kärsinyt lakimies ja viekas "krokotiili" – kieltää osallisuutensa maan hirmutekoihinReuters: Mugabe erosi saatuaan syytesuojan ja turvatakuutZimbabwen tuleva presidentti peräänkuulutti yhteisrintamaaTitaanista hylkiöksi: Zimbabwen Mugabe jättää kaoottisen perinnönZimbabwella ei ole ollut muita johtajia kuin Mugabe – niin Afrikka kuin länsimaatkaan eivät halunneet huomata itsevaltaisia piirteitä
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 15:08
    Ukrainan sota

    Venäjä kertoo ottaneensa uuden kaupungin haltuun

  • 14:30
    Kouluampuminen

    Brownin yliopiston kouluampuja yhä vapaana – poliisi julkaisi videon

  • 14:20
    Vladimir Putin

    Tutkijalta tyrmäys Berliinin Ukraina-keskustelujen annille – "Putinille tämä on kaikki tai ei mitään"

  • 13:59
    Estonian onnettomuus

    Suora lähetys: Estonia-selvityksen loppuraportti julkistetaan

  • 12:24
    Donald Trump

    Trump: Vainoharha minua kohtaan tappoi Rob Reinerin – presidentti toisti törkysolvauksensa videolle