Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Reuters: Mugabe erosi saatuaan syytesuojan ja turvatakuut

Julkaistu 23.11.2017 13:50

MTV UUTISET – STT

Zimbabwen presidentin tehtävät jättäneelle Robert Mugabelle luvattiin syytesuoja ja turvatakuut vastineeksi erosta, kertoo uutistoimisto Reuters. 

Mugabea lähellä olevien lähteiden mukaan Zimbabween jääminen oli entiselle presidentille avainkysymys neuvotteluissa vallasta luopumisesta.

– Tämä oli hänelle hyvin tunteellinen asia, johon hän suhtautui hyvin voimakastahtoisesti, kertoi Reutersin haastattelema hallitusta lähellä oleva lähde, jolla ei kuitenkaan ole virallisia valtuuksia kommentoida Mugaben erosopimusta.

Hallituslähteen mukaan 93-vuotias Mugabe oli kertonut neuvottelijoille, että hän haluaa kuolla Zimbabwessa eikä hänellä ole suunnitelmia elää maanpaossa.

Mugabe ilmoitti erostaan tiistaina. 

Mnangagwa luvanut työpaikkoja 

Mugaben aiemmin syrjäyttämän varapresidentti Emmerson Mnangagwan on määrä vannoa presidentin virkavalansa huomenna.

Kansainvälinen valuuttarahasto IMF patistaa Mnangagwaa aloittamaan talousuudistukset Zimbabwessa mitä pikimmiten, jotta se voisi hakea kansainvälistä taloudellista tukea, kertoo BBC. 

Valtion menot ja ulkomaanvelka ovat liian korkeita ja Zimbabwe tarvitsee rakenteellista uudistusta, sanoo IMF:n Zimbabwen-johtaja Gene Leon.

Mnangagwa on luvannut zimbabwelaisille kasvua maan talouteen ja työpaikkojen määrään.

Zimbabwen talous kriisiytyi 2000-luvun alussa, kun Mugaben hallitus alkoi ottaa väkivalloin haltuunsa valkoihoisten omistamia suurtiloja ja vienti romahti. Sittemmin maan talous on kutistunut puolella.

Vuonna 2009 maa luopui omasta valuutastaan, Zimbabwen dollarista, hyperinflaation vuoksi.

Viimeisin Zimbabwessa painettu raha on 100 miljardin dollarin seteli.

Lisää aiheesta:

Zimbabwen tuleva presidentti peräänkuulutti yhteisrintamaaZimbabwen parlamentti aloitti keskustelun Mugaben viraltapanosta – "Emme kestä Mugabea enää tuntiakaan"Mugaben kohtalonhetket käsillä – syrjäytetty presidentti tapaa armeijan johtoa, puolue aikoo antaa potkutZimbabwen Mugabe näyttäytyi julkisuudessa ensimmäistä kertaa syrjäyttämisensä jälkeenMugaben erottama varapresidentti palasi Zimbabween – hallituksen jäseniä pidätettyEtelä-Afrikka lähettää delegaation auttamaan Zimbabwen kriisissä
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 06:01
    Palestiina

    Kysely: Palestiina-kysymykset jakavat suomalaiset

  • 05:35
    Britannian kuninkaalliset

    Virginia Giuffren perhe: "Naisen rohkeus kaatoi prinssin"

  • 05:32
    Ydinaseet

    Iran mollaa Trumpia ydinkokeista: Taantumuksellista ja vastuutonta

  • 05:00
    Trumpin Yhdysvallat

    Putinia paenneet venäläiset joutuivat Trumpin hampaisiin

  • Eilen23:55
    Ensimmäinen maailmansota

    Australiaan rantautui pullopostia ensimmäisestä maailmansodasta