Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Arvio: SAK:n palkkapommi voisi nostaa hintoja ja johtaa irtisanomisiin

9:58Ollaanko työmarkkinoilla umpikujan edessä, Häkämies ja Eloranta?VIDEO: Näin SAK:n Eloranta ja EK:n Häkämies ottivat yhteen palkankorotuksista.
Julkaistu 14.11.2024 17:25
Toimittajan kuva

Maria Nykänen

maria.nykanen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Ossi Rajala

ossi.rajala@mtv.fi

OssiRajala

Kymmenen prosentin palkankorotuksilla kahden vuoden aikana voisi olla hintoja nostava vaikutus, arvioi ennustepäällikkö.

SAK:n vaatimien palkankorotusten toteutuminen voisi johtaa hintojen nousuun, sanoo Laboren ennustepäällikkö Juho Koistinen.

– Inflaatio on tällä hetkellä aika matalalla tasolla, noin prosentin luokkaa. Näillä palkankorotuksilla olisi hintoja nostava paine, mutta tarkasta vauhdista on vaikeampi sanoa. Jonkin verran nämä tulisivat näkymään hintojen nousupaineissa, Koistinen sanoo MTV Uutisille.

Inflaatio, eli kuluttajahintojen nousu oli lokakuussa 1,1 prosenttia, kun se esimerkiksi vuonna 2022 oli keskimäärin 7,1 prosenttia.

SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta perusteli liittojen yhteistä palkankorotustavoitetta sillä, että palkansaajien ostovoima on heikentynyt aiempien vuosien inflaatiopiikin vuoksi.

Lue lisää: SAK:n jäsenliitot tavoittelevat 10 prosentin palkankorotusta

Koistisen mukaan kymmenen prosentin palkankorotukset voisivat yrityksissä aiheuttaa paineita työntekijöiden vähentämiseksi.

– Suomessa työllisyys on kehittynyt melko negatiivisesti viimeisen vuoden aikana. Nyt esitetyillä palkankorotuksilla saattaisi olla sellainen vaikutus, että tultaisiin näkemään myös työvoiman vähentämispaineita.

"Saattaisi olla kustannuskilpailukykyä heikentävä vaikutus"

Työnantajajärjestöt ovat tyrmänneet vaatimukset liian suurina. Huolena on muun muassa se, että palkankorotukset vaarantaisivat Suomen kustannuskilpailukyvyn.

– Suomen kilpailukyky on tällä hetkellä keskimääräisellä tasolla, ja sitä ovat tukeneet viimeisten neljän, viiden vuoden aikana tehdyt maltilliset palkkaratkaisut. Verrattuna niihin, näillä (kymmenen prosentin palkankorotuksilla) saattaisi olla kustannuskilpailukykyä heikentävä vaikutus, Koistinen sanoo.

Lue myös: PS:n Mäkelä arvioi SAK:n palkkavaatimuksia: "Erikoisen suuruinen summa"

Työntekijäliittojen tavoitteena on, että kymmenen prosentin palkankorotukset jakautuisivat kahdelle vuodelle. 

Ensimmäisen vuoden korotustavoite olisi kuusi prosenttia ja vähintään 150 euroa kuukausipalkkaan. Toiselle vuodelle tavoitteena on neljän prosentin korotus ja vähintään sata euroa kuukausipalkkaan.

Palkankorotuksilla voisi olla positiivinen vaikutus taloustilanteen, jos palkansaajat innostuisivat kuluttamaan nykyistä enemmän.

– Palkansaajien ansiot kehittyisivät paremmin kuin viime vuosina, mikä tukisi yksityistä kulutusta. Sillä olisi positiivinen vaikutus kansantaloudelle kokonaisuudessaan. Toisaalta yrityksillä tästä saattaisi muodostua suurempia kustannuspaineita, jolla voisi olla negatiivinen vaikutus kansainvälisen kilpailun kannalta, Koistinen arvioi.

Lisää aiheesta:

SAK työnantajille: On turha mustamaalata 10 prosentin palkankorotusta, jos ei ehdota mitään korotusta itsePS:n Mäkelä arvioi SAK:n palkkavaatimuksia: "Erikoisen suuruinen summa"SAK tavoittelee kymmenen prosentin palkankorotustaMillaisiin palkankorotuksiin Suomella on varaa? Asiantuntija varoittaa vuoden 2008 virheestä: "Silloin lähti palkkaspiraali"Milloin hintojen nousu loppuu? Etlan toimitusjohtaja uskoo, että Euroopassa inflaatio jää Yhdysvaltoja lyhyemmäksiPalkansaajien tutkimuslaitoksen johtaja: Palkoissa vähintään 0,5–1 prosentin korotuspaine
PolitiikkaSAKPalkansaajajärjestötTyömarkkinatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • Eilen21:12
    Orpon hallitus

    Turun tunnin junasta sopu – Orpo Turun Sanomille: "Kyllä tämä on tässä"

  • Eilen19:52
    Turku

    Keskustan Ovaska varoittaa Länsirata-kuntia kustannuksista – "Vastuutonta"

  • Eilen19:33
    Liikenne

    Joutuuko valtio maksumieheksi, jos Länsiradan hinta karkaa käsistä? Tästä sovittiin

  • Eilen18:47
    Teboil

    Teboilin vetoomukseen tyly vastaus

  • Eilen17:57
    MTV Uutisextra

    Ministeri Ranne MTV:lle: Suomi tilaa kolmesta viiteen uutta jäänmurtajaa – nimesi ensimmäisen