Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

SAK tavoittelee kymmenen prosentin palkankorotusta

2:24SAK iski pöytään kymmenen prosentin palkankorotusvaatimuksen"Erittäin huono uutinen hallitukselle" – näin MTV Uutisten yhteiskuntatoimituksen päällikkö arvioi kymmenen prosentin palkankorotusvaatimusta.
Julkaistu 13.11.2024 10:18(Päivitetty 13.11.2024 14:38)

STT

Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

SAK:n jäsenliittojen yhteinen tavoite on kymmenen prosentin palkankorotus tällä työmarkkinakierroksella. Palkansaajaliitot iskivät pelinavauksensa pöytään tiedotustilaisuudessa keskiviikkona Helsingin Hakaniemessä.

Työntekijäliittojen tavoitteena on, että korotus jakautuisi kahdelle vuodelle.

Ensimmäisen vuoden korotustavoite olisi kuusi prosenttia ja vähintään 150 euroa kuukausipalkkaan. Toiselle vuodelle tavoitteena on neljän prosentin korotus ja vähintään sata euroa kuukausipalkkaan.

"Palkansaajat ovat ostovoimakuopassa"

Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta perusteli liittojen yhteistä tavoitetta sillä, että palkansaajien ostovoima on alentunut merkittävästi inflaatiopiikin vuoksi.

– Palkansaajat ovat ostovoimakuopassa, ja sieltä kuopasta pitäisi myös jollain aikavälillä kiivetä ylös, Eloranta sanoi.

Teollisuusliiton ja Teknologiateollisuuden työnantajien nykyinen työehtosopimus päättyy parin viikon kuluttua. 

Tekstikysymyksetkin ovat vielä auki, kuvaili Teollisuusliiton puheenjohtaja Riku Aalto päänavaajasopimuksen neuvottelutilannetta.

Aalto sanoo, että vaikka inflaatio on hidastunut, työntekijöiden "ostovoimakuoppa" on edelleen olemassa. Hänen mukaansa palkankorotustavoite ottaa huomioon sekä aiemmin syntyneen ostovoimakuopan että sopimuskauden inflaation.

Suomessa vientialat ovat perinteisesti määritelleet palkankorotusten niin kutsutun yleisen linjan, jota muut alat noudattavat.

Lue myös: Työnantajien edustajat palkankorotustavoitteesta: "Ei tästä maailmasta"

Poikkeuksellinen ulostulo

Tavallisesti ammattiliitot eivät tuo palkankorotustavoitteitaan julkisuuteen ainakaan tässä vaiheessa neuvotteluita.

– Olemme nyt päätyneet tällaiseen ratkaisuun, jotta jäsenemme myös tietävät, millaisia tavoitteita meillä kaiken kaikkiaan on, Teollisuusliiton Aalto kertoi.

– Toki työmarkkinatilannekin on merkittävästi muuttunut. Työnantajat ovat muuttaneet omia toimintatapojaan muun muassa suhteessa kolmikantaisiin valmisteluihin.

Palvelualojen ammattiliitto PAMin puheenjohtaja Annika Rönni-Sällinen lisäsi, että työnantajat ovat vuosi vuodelta tiivistäneet omaa yhteistyötään. Tästä syystä myös työntekijäpuolella pidetään tärkeänä tiivistää yhteistyötä.

Aalto kertoi STT:lle tilaisuuden jälkeen, että jos tarve tulee, liitot koordinoivat keskenään myös mahdollisia työtaistelutoimia, kuten aiemminkin.

– Nyt keskitymme kuitenkin neuvotteluihin ja toivomme, että saamme neuvottelutuloksen aikaan mahdollisimman nopeasti.

Liitot neuvottelevat uusista työehtosopimuksista ja palkankorotuksista työnantajapuolen kanssa tänä talvena ja ensi keväänä.

Teollisuusliitossa neuvottelut on jo aloitettu myös Kemianteollisuuden kanssa. Osa sopimuksista päättyy vuodenvaihteessa.

"Sekalinjalla" kaikille riittävät korotukset

PAMin puheenjohtaja Rönni-Sällinen toteaa, että hintojen nousu ei kohtele kaikkia samalla tavalla ja pienituloisten tilanne on heikentynyt.

– Arvioimme, että pienituloisille korotuksen täytyy kokoaikatyössä olla vähintään 150 euroa kuukaudessa ensimmäisenä ja sata euroa kuukaudessa toisena vuonna. Tämä niin sanottu sekalinja tuo kaikille tarvittavan korotuksen.

Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL:n puheenjohtaja Håkan Ekström perustelee "sekalinjaa" pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallituksen sosiaaliturvaleikkauksilla sekä niiden vaikutuksilla erityisesti naisiin.

– Leikkausten kompensoimiseksi on perusteltua, että palkankorotukset kohdistuvat hieman muita vahvemmin matalampiin palkkoihin. Sen takia sekalinjainen palkankorotustavoite on tarpeen.

"Ei uhkaa kilpailukykyä"

Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokko sanoo, että yhteensä kymmenen prosentin palkankorotus ei uhkaa Suomen hintakilpailukykyä. Hänen mukaansa myös duunarien on saatava osansa tulevasta talouskasvusta.

Kokko huomautti, että ay-liike on viime vuosina tehnyt Suomessa alhaisempia palkkaratkaisuja kuin kilpailijamaissa. Hänen mukaansa Suomessa on "kerrankin oikeaan aikaan" tilanne, jossa kustannuskilpailukyky ei vaarannu tämäntasoisista palkankorotuksista.

Sähköliiton puheenjohtaja Sauli Väntti on samoilla linjoilla ja huomauttaa, että palkankorotukset ovat olleet Suomessa maltillisia viime vuosina.

– Vuodesta 2021 vuoteen 2024 työvoimakustannukset nousivat euroalueella 15 prosenttia ja Suomessa alle kahdeksan prosenttia. Värkeissä on varaa.

Lue myös: 

Tehy: Ensihoitopalvelualalle lakkovaroitus

SDP hyökkäsi vientimallia vastaan - kansanedustajilta yli 20 tiedotetta samasta aiheesta

Juttua päivitetty 13.11.2024 kello 14.38.

Lisää aiheesta:

Analyysi: Yli 500 000 suomalaisen palkoista käydään nyt kovaa taistelua – uudet lakot uhkaavat"Historiallisen syvässä kuopassa" olevat palkansaajat vaativat jättikorotuksia – EK:n Häkämies: MahdotontaSAK työnantajille: On turha mustamaalata 10 prosentin palkankorotusta, jos ei ehdota mitään korotusta itseTeollisuusliiton palkkoja ratkotaan pian valtakunnansovittelijan toimistolla – "Muut odottavat tätä päänavausta"Teollisuusliitto, Pro ja YTN potkivat palkkasopuun vauhtia lakkovaroituksilla – "Kärsivällisyytemme on loppu"AKT valmis painostustoimiin, jos teknologiateollisuuden aiheuttama jumi palkkaneuvotteluille ei muutoin aukea
SAKTyömarkkinatAmmattiliitotTyönantajajärjestötPolitiikkaTyöRahaInflaatioKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

SAK
  • 23.10.21:34
    Eläke

    Pitäisikö eläkeikää nostaa? Tätä mieltä on SAK

  • 3.10.18:05
    Politiikka

    Analyysi: SAK esitti ja EK tyrmäsi, vaikka ovat hyväksikäytöstä samaa mieltä

  • 3.10.11:53
    Työ

    SAK: Alipalkkaus tulisi kriminalisoida

  • 9.9.18:21
    Orpon hallitus

    SAK:n Eloranta: Hallituksen talouspolitiikka haaksirikossa – leikkaukset osuneet erityisesti naisiin

  • 3.9.07:26
    Valtion budjetti

    Elinkeinoelämä pääosin tyytyväinen hallituksen budjettiesitykseen – työntekijäpuolelta tyly tuomio