Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Artturi Lehkonen niittasi uransa ensimmäisen pudotuspelimaalin – komea kuti hiljensi Madisonin

Artturi Lehkonen
Artturi Lehkonen 2017 NHLI
Julkaistu 17.04.2017 08:34

MTV SPORT

Artturi Lehkonen teki uransa ensimmäisen maalin NHL:n pudotuspeleissä maukkaaseen paikkaan.

Suomalaistulokas niittasi alkutahdit, kun Montreal Canadiens kävi 3-1-ryöstöretkellä New York Rangersin kotipyhätössä Madison Square Gardenissa. Montreal meni pudotuspelisarjassa 2-1-johtoon. Seuraava ottelu on samassa paikassa tiistaina.

Runkosarjassa 18 maalia iskenyt Lehkonen rikkoi 0-0-tilanteen toisessa erässä ylivoimalla. Hän parkkeerasi parhaalle maalintekopaikalle puolustusneliön keskelle ja sai Brendan Gallagherilta nappisyötön. Lehkonen laukoi tulisesti suoraan syötöstä, eikä Henrik Lundqvist voinut maalillaan mitään.


Kolmannessa erässä ylivoima toimi jälleen ajassa 47.42, kun Aleksandr Radulov ja Alex Galchenyuk petasivat paikan Shea Weberille, joka sivalsi laatan verkkoon. 

Vajaat viisi minuuttia ennen loppua huimia pudotuspelejä pelaava Radulov taituroi upean maalin. Hän katkaisi Rangersin avauksen, ja vaikka vastustaja roikkui hänessä kaikin voimin, venäläinen sujautti kiekon häikäisevästi yhdellä kädellä verkkoon. Sen jälkeen Madisonin yleisö oli täysin vaiennettu. Brady Skjein maali ei enää paljon lohduttanut.

Tehot 1+1 tehnyt Radulov on kerännyt kolmeen peliin pisteet 2+3. Pudotuspelien pistepörssissä edellä on vain maanmies Jevgeni Malkin, joka on tehnyt Pittsburghille tehot 2+4. Viidessä pisteessä ovat myös Pittsburghin Jake Guentzel (4+1) ja Sidney Crosby (1+4).

Lisää aiheesta:

Kaapo Kakon häikäisevä suoritus villitsi – hullut minuutit pelastivat Rangersin kauden jatkonMikko Rantasen virheetön pisteputki jatkuu – "pelastui" viime minuutillaMontrealin suomalaishyökkääjät liekeissä: Yksi teki maaliennätyksensä, toinen nousi sankariksi – pudotuspelihaaveet elossaJoel Armian maali mursi sitkeän tilaston – rakensi myös upean osuman yhdessä Jesper Kotkaniemen kanssaLaine iski erikoisella lämäripompulla – kauden loppu häämöttääHäikäisevä Barkov takomassa historiaa – nosti Jagrin kaikkien aikojen kakkoseksi!
NHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • Eilen20:09
    Pittsburgh Penguins

    Törkeä temppu: Jevgeni Malkinille maksimisakko

  • Eilen16:27
    Winnipeg Jets

    Brad Lambert niittasi NHL-uransa ensimmäisen maalin: "Uskomatonta"

  • Eilen08:51
    Jääkiekko

    Pelottava tilanne NHL:ssä – pelaaja jäältä suoraan sairaalaan

  • Eilen07:59
    Aleksandr Ovetshkin

    Ukko-Pekka Luukkonen nollasi Aleksandr Ovetshkinin ja onnistui hurjassa tempussa

  • Eilen07:37
    Mikko Rantanen

    Mikko Rantaselta jäätävä osuma suomalaisten kohtaamisessa