Seksuaalivähemmistöjen oikeudet olivat näkyvässä keskustelussa Moskovassa järjestettyjen yleisurheilun MM-kisojen aikana. Venäjän tiukka laki vaikuttaa myös ensi talvena Sotshissa järjestettäviin olympialaisiin valmistautumisessa.
Helsingin Sanomat kertoi eilen, että Suomen olympiakomitea ei salli talviolympialaisissa urheilijoiltaan niin sanottuja sateenkaarikynsiä. Suomen olympiakomitea kertoo sivuillaan, että se sitoutuu noudattamaan Kansainvälisen olympiakomitean sääntöjä, joissa kielletään poliittiset kannanotot. Venäjällä sateenkaaren väreihin maalattuja kynsiä käytettiin MM-kisoissa seksuaalivähemmistöjen aseman puolustamiseksi. Venäjällä vähemmistöjä ihannoivan propagandan levittäminen on kielletty lailla.
Suomen kulttuuri- ja urheiluministeri Paavo Arhinmäki kritisoi Kansainvälisen Olympiakomitean toimintaa. Hänen mielestään KOK:n ei pitäisi kieltää urheilijoilta omien mielipiteiden ilmaisua.
– Mielestäni keskustelu on mennyt Kansainvälisen olympiakomitean osalta aivan väärään suuntaan. Nyt mietitään, että miten rajoitetaan urheilijoiden ilmaisun vapautta, kun pitäisi miettiä sitä, miten turvataan se, että urheilijalla on sananvapaus, Arhinmäki sanoi Huomenta Suomessa.
– Jos ajatellaan koko olympialiikeen lähtökohtia, niin pitäisi puolustaa sitä, että huolehditaan ihmisoikeuksista ja vähemmistöjen oikeuksista. Nyt pitäisi tuoda esiin ongelmia, mitä Venäjällä ja muissa maissa on ihmisoikeuksien kannalta. Nyt keskustellaan siitä, miten rajoitetaan urheilijoiden mielipiteen vapautta, Arhinmäki jatkaa.
Ei boikottia urheilijoille
Arhinmäki nostaa esimerkin menneisyydestä. Meksikon vuoden 1968 olympialaisissa 200 metrin juoksun palkintojenjaossa USA:laiset Tommie Smith ja John Carlos nostivat nyrkkinsä ilmaan. Kaksikolla oli monia tummaihoisten aseman puolustamiseen liittyviä symboleja ja tilanteesta otettu kuva on ikoninen urheilumaailmassa.
– Se on ehkä hienoin urheilukuva ikinä, kun nyrkit pystyssä mustien oikeuksia vaaditaan. Miten se on syöpynyt meidän verkkokalvoille ja miten tärkeä se on, niin nyt tämäntyyppistä toimintaa pidetäänkin huonona, Arhinmäki kummastelee.
Arhinmäen mielestä urheilijoiden jättäminen Sotshista pois boikotin vuoksi olisi kohtuutonta urheilijoita kohtaan. Sen sijaan valtioiden päättäjien pitää miettiä omia mahdollisia kannanottojaan ja osallistumistaan olympialaisiin. Arhinmäki otti kantaa heiluttamalla Moskovan MM-kisoissa sateenkaarilippua katsomossa.
– Ihmisoikeudet on asia, jota kaikkien pitäisi puolustaa. Se, että Moskovassa sateenkaarilippu liehui, antaa aika monelle uskoa, että asioita voidaan muuttaa. Se, miten sitä esimerkiksi Venäjällä jaetaan sosiaalisessa mediassa, sillä on valtavan suuri merkitys siellä oleville vähemmistöille, Arhinmäki sanoo.