Apteekkariliitto kertoo, että kaikki apteekit eivät vieläkään ole saaneet edes hätätoimituksena tilaamiaan lääkkeitä. Ongelmat johtuvat lääketukkuri Oriolan tietojärjestelmäuudistuksesta, jonka epäonnistumisen seurauksena lääkkeiden toimitus jumittaa.
Liiton arvion mukaan suurin osa apteekeista on kuitenkin saanut ainakin joitain tilaamistaan lääkkeistä.
– Mutta kun toimitukset ovat puutteellisia. Jos lääketoimituksesta tulee perille vaikka valtaosakin, se ei riitä, koska puuttumaan voi jäädä lääkkeitä, joita asiakas ehdottomasti tarvitsee, kuvailee ongelmaa farmaseuttinen johtaja Charlotta Sandler.
Liitto kerää parhaillaan tietoja kentältä, jotta se pystyisi muodostamaan kokonaiskuvan tilanteesta.
– Meillä on normaalisti hyvä ketjun toimitusvarmuus, joten siksi tämä on vakavaa.
Sandler kertoo, että lääkejakelu perustuu siihen, että apteekki saa tilaamansa valmisteet vuorokaudessa.
– Lääkkeitähän Suomessa on, ne vain makaavat Espoon varastolla, koska tietojärjestelmäsyistä niitä ei pystytä toimittamaan.
Apteekkariliiton aiemmin viikolla keräämien tietojen mukaan noin kaksi kolmesta apteekista ilmoitti, että niiltä puuttuu lääkkeitä merkittävästi.
