Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Apple-kauppa jouduttiin evakuoimaan Zürichissä – syynä savuava iPhone 6s Plussan akku

Julkaistu 10.01.2018 13:00
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

@mlehtiniitty

Apple-kauppa Zürichissä, Sveitsissä jouduttiin tyhjentämään sen jälkeen, kun iPhone 6s Plussan akku alkoi kärytä ja savuttaa kaupassa huoltotoimenpiteitä suoritettaessa.

Suuria vahinkoja episodissa ei syntynyt. Puhelinta huoltanut teknikko sai kuitenkin lieviä palovammoja käteensä, minkä lisäksi seitsemää ilmeisesti savua hengittänyttä henkilöä hoidettiin paikan päällä. Yhteensä noin 50 asiakasta ja työntekijää poistuivat kaupan tiloista ulos. Paikalle saapuivat niin poliisi, palokunta kuin myös useita ambulansseja.

Apple on noussut otsikoihin viime aikoina iPhonen akkujen takia. Apple myönsi hidastavansa tarkoituksellisesti hetkellisesti suorituskyvyltään heikentyneellä varustettujen iPhone-puhelinten toimintaa laitteiden odottamattomien sammumisten estämiseksi. Asiasta nousseeseen kohuun Apple vastasi muun muassa laskemalla akunvaihdon hintaa reilusti.

Apple-kaupoissa lieneekin riittänyt nyt kiirettä akkujen vaihdossa. Zürichin tapauksessa akkua oltiin tiettävästi juuri poistamassa laitteesta sen alettua savuttamaan. Tarkempaa syytä ei ole vielä tiedossa. Akku on voinut vioittua esimerkiksi iskun seurauksena.

Poliisi on kiitellyt Apple-kaupan työntekijöitä tilanteen ansiokkaasta hoitamisesta – asiakkaiden vikkelästä ohjaamisesta ulos, savuavan puhelimen peittämisestä hiekalla ja ilmanvaihdon kääntämisestä täysille savun poistamiseksi tiloista.

Lisää aiheesta:

Helium ja iPhone eivät sovi yhteenÄlypuhelin räjähti makuuhuoneessa – mies menehtyi vammoihiniPhone-vaihtoakkujen saatavuus parantunut – ei enää viikkojen odotustaTeinitytön iPhone räjähti mystisesti kesken latauksen – syy puhelimen erikoisissa kuorissa?Galaxy Note 7 ei ole ainoa: Myös nämä puhelinmallit ovat syttyneet tuleenAuto paloi poroksi – syynä mahdollisesti Samsungin uutuuspuhelin
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • Eilen20:28
    Ukrainan sota

    Drooni leijaili ruotsalaistoimittajan pään ylle Ukrainassa kesken suoran lähetyksen

  • Eilen18:58
    iPhone

    Tuoreesta iPhonesta saa pulittaa jopa 2 500 euroa – asiantuntijalta tyrmäys

  • Eilen17:52
    Puola

    Puola karkottaa droonia Varsovassa lennättäneen ukrainalaismiehen kotimaahansa

  • Eilen14:32
    Verkkohuijaukset

    Varoitus sähköyhtiöltä: Älä maksa tätä "laskua"!

  • Eilen10:05
    Teknologia

    Suomi.fi-tunnistautumisen häiriö ohi – yo-kirjoitukset turvassa