Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Anna syytti lentoyhtiötä tavaroidensa varastamisesta – sitten nolo totuus paljastui

Shutterstock
Julkaistu 31.10.2018 19:14

Hannakaisa Taskinen

hannakaisa.taskinen@mtv.fi

Nainen syytti American Airlines lentoyhtiöltä 8000 dollarin arvoisen tavaramäärän varastamisesta. Kävi kuitenkin ilmi, että matkustaja sai syyttää vain itseään.

Kun Anna Knight avasi ruusukultaisen matkalaukkunsa Miamiin lennettyään, hän ei tunnistanut mitään laukun sisältämistä tavaroista, kertoo People.

Annan omat tuhansien dollarien arvoiset matkatavarat ja -muistot oli korvattu muun muassa valjailla ja jatkojohdoilla.

"Tämä on törkeää"

Uima-asuja suunnitteleva ja päivätyökseen kylpylän esimiehenä toimiva Anna purnasi tapausta 12 000 seuraajalleen Twitterissä. "En enää koskaan lennä American Airlinesilla", nainen totesi sittemmin poistetussa twiitissä. 

Videolla näytetään, miltä lentokoneen sisustus voi näyttää tulevaisuudessa. Artikkeli jatkuu videon alla.

2:50Miltä näyttää lentokoneen sisustus tulevaisuudessa?

"Kaikki tavarani oli otettu matkalaukustani ja korvattu lentokentän tarvikkeilla ja minua pyydettiin vain täyttämään lomake. Tämä on törkeää! Jakakaa edelleen, älkääkä varatko heiltä lentoja", nainen kehotti tuhansia seuraajiaan.

Saman suuntaisia viestejä nainen kirjoitteli myös Facebook-sivuillaan. Anna julkaisi myös kuvia matkalaukun sisältämistä tavaroista.

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä. 

Kiusallinen totuus paljastui: "Pyydän anteeksi"

Seuraavana päivänä Anna jatkoi twiittailuaan, ja kertoi olevansa kyynelissä juteltuaan poliisin kanssa tapahtuneesta. Lentoyhtiön edustajat puolestaan kertoivat tuolloin People-sivustolle tutkivansa tapausta. Yhtiöstä kuitenkin todettiin, etteivät matkalaukusta löytyneet tavarat kuuluneet heille. 

Pian mysteeri ratkesi. Lentoyhtiön löydettyä Annan oman matkalaukun selvisi kiusallinen totuus: mitään tavaroiden vaihtoa ei ollut tapahtunut, vaan nainen oli todellisuudessa ottanut kentältä laukun, joka ei edes ollut hänen.

"American Airlines löysi laukkuni. Kyseessä oli sekaannus, ja pyydän anteeksi hämmennystä. Kiitos kaikille ja American Airlinesille avusta laukun paikantamiseksi. Jet lag taisi ottaa veronsa. Olin tulossa hulluksi", Anna twiittasi.

Vaikka lentoyhtiö oli saanut osakseen runsaasti julkista sättimistä naisen taholta, American Airlines suhtautui naisen anteeksipyyntöön jalomielisesti.

"Sitä sattuu, ja olemme iloisia, että pystyimme auttamaan asian selvittämisessä", lentoyhtiöltä twiitattiin.

Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen täältä. 

Lähteet: People, Yahoo Lifestyle

Lisää aiheesta:

Kissa yritti salamatkustaa lentokoneeseen – jäi kiinni turvatarkastuksessaSierran toppi oli liikaa lentotyöntekijälle – uhkasi jopa jättää pois lennolta: "En ole koskaan tuntenut oloani näin vihaiseksi"Natalie ei päässyt treenivaatteissaan lentokentän business loungeen, aviomies pääsi – syrjintäväitteet jakoivat mielipiteet somessa: "Säännöt ovat sääntöjä"Lentoyhtiön työntekijä vohki matkustajan yhteystiedot matkalaukun osoitelapusta – pommitti yli sadalla viestillä: "Näytät upealta tuossa topissa"Mies istui jo lentokoneessa, kun näki matkalaukkunsa kököttävän kentällä – lentoyhtiön vastaus hämmentää: "Mitä ihmettä tämä on?"Ryanair tarkasti 24-vuotiaan passin, eikä päästänyt mukaan lennolle – taustalla yksinkertainen syy, jonka vuoksi sinultakin voidaan evätä pääsy koneeseen
MatkailuLentäminenMitä ihmettä?Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Matkailu
  • 05:50
    Suomi

    Laskettelukausi avataan tänään Levillä ja Rukalla

  • ke15:44
    Nuuska

    Hallitus haluaa vaikeuttaa nuuskan ja nikotiinipussien tuomista Ruotsista

  • 26.9.12:30
    Konkurssi

    Järvisydän: Konkurssi peruttu

  • 24.9.18:56
    Helsinki

    Torille! Brittijulkaisu nosti helsinkiläiskaupunginosan maailman yhdeksänneksi cooleimmaksi

  • 18.9.09:53
    Tampere

    Totuus hämmentävästä Torni-hotellin jättivarauksesta paljastui: "Kiva kevyt pähkinä purtavaksi"