Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Analyytikko ei yllättynyt Finnairin Mannerin lähtöuutisesta – "Kuluttava ja raskas jakso myös toimitusjohtajalle"

4:20Finnairin tulos lensi nousuun – toimitusjohtaja kertoo, mistä käänne johtuuToimitusjohtaja Topi Manner kertoi viime kuussa yhtiön hyvästä tuloksesta.
Julkaistu 19.08.2023 20:41

MTV UUTISET

Analyysiyhtiö Inderesin pääanalyytikko Antti Viljakainen ei yllättynyt Finnairin toimitusjohtajan Topi Mannerin lähtöaikeista eikä siitä, että tälle on kysyntää myös muissa suurissa pörssiyhtiöissä. Perjantai-iltana kerrottiin, että Manner jättää Finnairin siirtyäkseen teleoperaattori Elisan toimitusjohtajaksi.

– Äärimmäisen vaikeat olosuhteet huomioon ottaen Topi Manner on tehnyt minun mielestäni Finnairissa hyvää työtä, Viljakainen sanoo.

– Viimeiset viisi vuotta Finnairin johdossa tämän tuplakriisin aikaan on todennäköisesti ollut melko kuluttava ja raskas jakso myös toimitusjohtajalle.

Manner aloitti Finnairin toimitusjohtajana vuoden 2019 alussa. Elisan johdossa hänen on kerrottu aloittavan viimeistään ensi vuoden maaliskuussa. Finnairin mukaan uuden toimitusjohtajan etsintä aloitetaan välittömästi.

Lue myös: Finnairin toimitusjohtaja Topi Manner irtisanoutui – aloittaa Elisan toimitusjohtajana 

Uusi toimitusjohtaja löytynee yhtiön ulkopuolelta

Aika toimitusjohtajan vaihdokselle on juuri nyt vähintäänkin siedettävä myös Finnairille, arvioi Viljakainen. Koronapandemian ja Venäjän ilmatilan sulun aiheuttamista rasitteista huolimatta yritys on saanut vakautettua liiketoimintansa viimeisen vuoden aikana. Vielä vuosi sitten toimitusjohtajan vaihtuminen olisi ollut yritykselle huomattavasti suurempi haaste.

– Yhtiö on selvästi voitollinen kaikilla tulosriveillä, eikä mitään huomattavan akuuttia ongelmaa ole myöskään millään rintamalla yhtiössä, Viljakainen toteaa.



Hän ennakoi, että uusi toimitusjohtaja tulee löytymään yhtiön ulkopuolelta, kuten aiemmatkin Finnairin toimitusjohtajat viime vuosina.


– Uskoisin myös, että Finnairiin tullaan rekrytoimaan suomalainen toimitusjohtaja, vaikka eivät nämä puhtaasti passikysymyksiä ikinä ole.

Lue myös: Finnairin tulos nousi: "Liiketoimintaympäristöön liittyvät erityiset riskit ovat normalisoituneet"

Investoinnit tarpeen tällä vuosikymmenellä

Viljakainen ei näe Finnairissa tarvetta suureen strategiseen suunnanmuutokseen uuden toimitusjohtajan myötä. Hän uskoo, että uudenkin toimitusjohtajan agendalla ovat korkealla esimerkiksi kustannuskilpailukyvystä huolehtiminen ja kaupallisen puolen kehittäminen.

Vaikka yhtiö on pystytty palauttamaan voitolliseksi, sillä on kuitenkin hoidettavanaan tuplakriisistä kumuloitunut raskas velkalasti.

– Liiketoimintaympäristö näyttää isossa kuvassa lentosektorilla lähivuosien osalta ihan kohtuulliselta, koska matkustamisen kysyntä on pitänyt pintansa ja tarjontakin on osittain rajoitettu. Tässä tilanteessa velkojen sulatteluun on ihan kohtuulliset edellytykset, Viljakainen toteaa.

Hän lisää, että lentoliikenteessä myös investoinnit ovat tärkeitä.

– Jotta yhtiö saavuttaa investointikyvyn, sen taloudellisen aseman pitää vielä myös parantua. Viimeistään tämän vuosikymmenen loppupuolella Finnairin pitäisi arvioni mukaan päästä investoimaan, että yhtiö pysyy kilpailukykyisenä tällä äärimmäisen kilpaillulla toimialalla.

Lue myös: Finnair rikkoi miljoonan matkustajan rajan heinäkuussa – yhtiö julkisti uuden strategisen suunnan

Lisää aiheesta:

Finnair on perunut lakkojen takia 1800 lentoa: "Tämän vuoden tulos on pitkälti pilalla"Kommentti: Uuden johtajan passilla saattoi olla vaikutusta Nokian valintaanHän on Finnairin uusi toimitusjohtajaFinnairille tulossa kolmas tappiollinen vuosi – korona oli yhtiölle vasta ensimmäinen isku palleaan: "Valmistaudutaan, että sulku jatkuu vuosia""Halvimman lentämisen aika voi olla ohi" – Finnairin ja muiden lentoyhtiöiden kriisi voi vaikuttaa suomalaisten lentämiseen vielä pitkäänNorwegianin varatoimitusjohtaja: Toimintaa justeerataan, mutta Suomi pysyy tärkeänä
FinnairLiiketulosKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Finnair
  • Eilen09:37
    Talous

    Työtaistelut sulattivat Finnairin tuloksesta 18 miljoonaa euroa

  • 22.10.14:09
    Lentäminen

    Finnair: Uutta tietoa ja rajut luvut penkkikriisistä

  • 19.10.16:24
    Kotimaa

    Finnair siirtää matkustajia lennolta toiselle myös maanantaina

  • 18.10.16:25
    Ilmailuala

    Finnairilla yhä lentoperuutuksia lauantaina, sunnuntaina satoja matkustajia siirretään eri lennoille

  • 17.10.16:34
    Lentokoneet

    Finnairin pesumoka: Lisää lentoja peruttu