Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Analyysi: Räikköselle kunnon selkäsauna Vetteliltä

xpbimages.com/All Over Press
Julkaistu 30.11.2015 10:31
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

MTV Sportin F1-asiantuntijat Mika Salo ja Ossi Oikarinen vetävät yhteen Kimi Räikkösen ja Ferrarin F1-kauden 2015.

Ferrari nousi viime kauden neljänneltä sijalta valmistajien MM-sarjan kakkoseksi. Sebastian Vettel voitti ensimmäisellä Ferrari-kaudellaan kolme kisaa, mutta Kimi Räikkösen saldoksi jäi kolme himmeämpää palkintopallisijoitusta.

Kauden aika-ajosijoituksissa Vettel murskasi Räikkösen 15-4. MM-pisteissä saksalainen oli kolmas 278 pisteellä suomalaisen 150 vastaan. Kuskit tekevät töitä yhteisen tavoitteen eteen, mutta heidän omaa tekemistään verrataan ensimmäisenä tallikaveriin.

Mitä F1-kaudesta 2015 jäi käteen?

Mika: Oikea mies (Lewis Hamilton) voitti mestaruuden ja oikea tiimi (Mercedes) voitti kaksi ekaa sijaa ja merkkimestaruuden. Täysin ylivoimainen auto tänäkin vuonna. Toivon mukaan se muuttuu ensi vuonna ja Ferrari ottaa vähän kiinni ja saadaan vähän tiukempaa. Ferrari teki hienon nousun tosi pitkältä ja oli nyt jo aika lähellä. Vauhdillisesti he eivät ole enää kauhean kaukana Mersusta.

Ossi: Niin kuin Mika sanoi, niin Mersuhan dominoi tätä kautta. Oli hienoa nähdä, että Nico Rosberg pääsi haastamaan Hamiltonin loppukaudesta ja toivottavasti tämä vire jatkuu ensi vuonnakin. Sitä minä toivon, että suomalaiset menestyisivät. Että me näkisimme ensi kaudella Ferrarin, joka pystyy voittamaan kisoja ja että Valtteri Bottas nähtäisiin useammin podiumilla.

Miten summaatte Kimi Räikkösen kauden?

Mika: Ei ollut kauhean hyvä. Sai pataan oikein kunnolla tallikaveriltaan. Uusi kaveri tulee tiimiin ja pyyhkii Kimillä lattiaa ihan mennen tullen. Hyvä, että Kimi sai hyvän tuloksen tähän viimeiseen kisaan ja itseluottamus nousi vähän. Tosi huonoja kisoja alla.



Yllättikö se kuinka vahva Sebastian Vettel oli Ferrarilla heti ensimmäisistä kisoista lähtien?

Ossi: Joo ja ei. Se yllätti siinä mielessä, että miten nopeasti Vettel pääsi niskan päälle. Mutta se, että Vettel on noin vahva, ei yllätä, koska puhutaan kuitenkin moninkertaisesta maailmanmestarista ja murhaavan kovasta aika-ajajasta.

Mitä se kertoo Vettelistä, että hän pääsi niin hyvin sinuiksi Ferrarin kanssa heti alusta lähtien?

Mika: Se kertoo sen, että hän on ammattilainen ja nelinkertainen maailmanmestari. Hän osaa näköjään asennoitua hyvin tuollaiseen uuteen tilanteeseen. Hän vietti talvella paljon aikaa tiimin kanssa ja teki selväksi, että hän haluaa tehdä töitä. Sillä hän sai käännettyä tiimin puolelleen ja sai kaiken irti siitä.

Lisää aiheesta:

Ossi Oikarinen näkee Ferrarin kaivaneen itselleen kuoppaa – "Siinä vaiheessa on aivan sama, mitä autolle tehdään"Talvitestien kuumimmat kysymykset: Pärjääkö Bottas nyt aiempaa paremmin Hamiltonille?Venäjän GP:n topit ja flopit: Täydellinen Bottas ja suomalaisten "kakkoskuskien" vastaiskuRäikkönen saanut uralleen uuden kevään – "Selvästi tykkää siitä mitä tekee"Analyysi: Bottaksen tallille kaksi isoa kotiläksyä talveksiAnalyysi: Käänsikö Rosberg asetelman Mercedeksellä?
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen11:46
    Lando Norris

    F1-sarjan kohukaksikko: Puhdas pöytä

  • ke12:15
    Max Verstappen

    Max Verstappen uhkaa – apuja ei ole luvassa

  • ti08:07
    Christian Horner

    Toto Wolffilta kovaa tekstiä potkut saaneesta Christian Hornerista – hillitön elokuvavertaus

  • ma14:24
    Max Verstappen

    Max Verstappenista huimaa puhetta kilpailijatallista

  • ma00:03
    F1-liveseuranta

    Max Verstappen jyräsi – F1-kuski älähti tallinsa hämmentävästä määräyksestä