Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Alonso povaa yllättävää kautta: "Olemme tyytyväisiä, jos voimme maistaa taas samppanjaa"

Alonso kisasi tammikuussa kestävyysajossa USA:n Daytona Beachilla.
Alonso kisasi tammikuussa kestävyysajossa USA:n Daytona Beachilla.
Julkaistu 07.02.2018 07:21

MTV SPORT

Vaikeita vuosia läpikäynyt McLaren-talli suuntaa kohti alkavaa F1-kautta suuren optimismin vallassa, kertoo brittitallin kuljettaja Fernando Alonso.

McLarenin kolme yhteistä vuotta Hondan kanssa olivat suorituskyvyllisesti täydellinen katastrofi, mutta ensi kaudella Renault’n moottorilla varustettu talli odottaa kehityskäyräänsä jyrkkää nousua.

Alonso on pistänyt merkille samalla moottorilla kisaavan Red Bullin suorituskyvyn ja toivoo myös brittitallin kuljettajien pääsevän alkavalla kaudella jälleen kuohujuoman makuun.

- Tuloksien osalta ennustuksia on aina vaikea tehdä. Tämä on formula yksi, eikä niitä voi laskea matemaattisesti etukäteen. Mitä tahansa voi tapahtua. Edes suosikki ja mestari Mercedes ei vo antaa takeita siitä, että he ovat kaudella 2018 nopeimpia, Alonso kertoi crash.netin mukaan.

- Olemme silti varsin optimistisia. Tiedämme, mitä Red Bull tekee Renault’n moottorin kanssa. He eivät ehkä ole aika-ajon nopeimpia, mutta he ovat kisassa hyvässä vauhdissa. He ovat olleet palkintopallilla ja voittaneetkin kaksi tai kolme kisaa, joten olisimme todella tyytyväisiä, jos olemme mukana taistelussa ja voimme maistaa taas samppanjaa, Alonso jatkoi.

Alonso katsoo tallin vaikeiden vuosien Hondan kanssa vain vahvistaneen sitä.

- Mielestäni me kaikki muutuimme viimeisen kolmen vuoden aikana. Meillä kaikilla oli vaikeita hetkiä. Opimme joskus koviakin läksyjä, koska meillä oli tuskallisia keskeytyksiä. Talli on nyt valmis toimimaan parhaalla tasollaan, Alonso vakuutti.

Lisää aiheesta:

Red Bull -pomo valaa uskoa vahvaan kauteen: “Voimme voittaa kisoja omilla vahvuuksillamme”Vettel: Ferrarin seuraava askel kaikkein vaikeinHäkkiseltä lupaava viesti Bottaksesta: "Voitte olla varmoja"Wolff uskoo McLarenin ja Renault’n nousuun: “En laskisi ketään pois pelistä”Alonso summasi McLarenin tuskien taipaleen: “Todella huono vuosi”McLaren miettii "kaikkia vaihtoehtoja" kaudelle 2018 – Honda iso ongelma
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ti13:48
    Portugalin GP

    F1-paluu sinetissä: "Tarjoaa jännitystä ensimmäisestä mutkasta ruutulipulle"

  • ma08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"