Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Alonso antaa formuloille vuoden aikaa muuttua

Fernando Alonso
Fernando Alonso2016 Getty Images
Julkaistu 11.06.2016 17:45

MTV SPORT

Kaksinkertainen maailmanmestari Fernando Alonso päättää ensi kesänä, jatkaako hän formula ykkösissä nykyisen sopimuksensa päättyessä.

Toista kauttaan McLarenilla ajava espanjalainen on saanut seurata voittotaisteluita sivusta, kun brittitalli on juuttunut keskikastiin sarjaan palanneen moottorivalmistajansa Hondan kanssa.

Alonso odottaa ensi vuoden sääntöuudistuksista lisämotivaatiota ennen kuin tekee mitään päätöksiä jatkonsa suhteen. Ensi vuonna autot ja renkaat levenevät sekä moottorit saavat lisää tehoa. Hänen sopimuksensa umpeutuu kauden 2017 päätteeksi.

– Katson tulevaisuutta ensi vuonna kesäaikaan, joten seuraavaan 12 kuukauteen en puhu tulevaisuudesta, koska niistä tulisi pitkiä lehdistötilaisuuksia, Alonso kommentoi Autosportin mukaan.

– Ne voivat tehdä formula ykköset jälleen mielenkiintoisiksi ajaa. Nyt se on vähän turhauttavaa ajaa näitä autoja, kun säästämme kaikkea, mikä on vaistoja vastaan, Alonso painottaa.

Alonso odotti, että McLaren palaisi kärkitaisteluun tämän kauden loppuun mennessä, mutta tässä vaiheessa kautta näyttää selvästi siltä, että vielä menestystallin paluuta ei nähdä.

– Ei ole epätodennäköistä, ettemmekö olisi mestaruustaistossa ensi vuonna. Kuka tietää. Sääntömuutos on mahdollisuus kaikille ja nyt keskikastissa olevilla talleilla on ensi vuonna hyvä tilaisuus palata.

– Ensi vuosi on auki. En ole pessimistinen enkä ajattele juuri nyt, että olisimme mukana taistelussa, Alonso pyörittelee.

Lisää aiheesta:

Lewis Hamiltonin F1-uran jatkuminen alkaa näyttää entistä todennäköisemmältäFernando Alonso tehnyt päätöksen ensi vuodestaSebastian Vetteliltä yllättävä paljastus: puheet Lewis Hamiltonista ja Ferrarista päättyvät nopeasti?McLaren miettii "kaikkia vaihtoehtoja" kaudelle 2018 – Honda iso ongelmaBrawn: Mercedes jatkaa vahvana ensi kaudellaMcLaren-pomo: Alonso saattaa pitää välivuoden
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • 27.10.12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"