Ällistyttävä olut keksitty: Ei aiheuta krapulaa
Hyviä uutisia oluen ystäville: tutkijat ovat kehittäneet uudenlaisen oluen, jonka juonti ei aiheuta päänjyskytystä tai pahoinvointia – ainakaan helposti.
Australialaiset tutkijat ovat kehittäneet nesteyttävän oluen, joka sisältää urheilujuomista tuttuja elektrolyyttejä. Nesteyttävien elektrolyyttien ansiosta alkoholipiitoista olutta voi nauttia huolettomammin ilman, että keho kärsii nestehukasta. Samalla myös krapula pysyy loitolla.
Tutkijat joutuivat kuitenkin hieman pudottamaan oluen tavallista alkoholipitoisuutta saadakseen juomasta täydellisesti nesteyttävän. Griffithin yliopiston terveysinstituutin tutkijat kehittivät oluen testaamalla neljän eri olutlajikkeen variaatioita. Tutkimuksissa havaittiin, etteivät pienet ainesosamuutokset vaikuttaneet huomattavasti oluen makuun.
– Elektrolyyttejä sisältävällä light-oluella oli ylivoimaisesti paras vaikutus kehoon nesteytyksen kannalta, tutkimusta johtanut professori Ben Desbrow totesi.
Tutkijoiden kehittelemä olut nesteyttää kehoa yli 30 prosenttia tehokkaammin kuin normaali olut. Nestetasapainon ylläpito on erityisen tärkeää, jos haluaa välttää juomisen jälkeisen aamun päänsäryn ja pahoinvoinnin. Olutta ei ole vielä kaupallisesti saatavilla.
Lue myös:
Lähde: Huffington Post
(MTV3)
Uusimmat
-
22:50
Timanttiliigan kivenkovan satasen voittanut Fraser-Pryce: "En osaa pukea sitä sanoiksi"
-
22:50
Uskomaton pelastus ei riittänyt – yllättävä maalintekijä vei Real Madridin johtoon: "Alokasmaisesti puolustettu"
-
22:28
Tältä näytti Super Cupin avajaisseremonia Olympiastadionilla – "Sattuu päähän"
-
22:27
YK: Viljakuljetukset Ukrainasta alkaneet hyvin, ensimmäinen viljalasti löytänyt ostajansa – MTV seuraa sotaa
-
22:25
Maailmanennätys lähellä – Antero Mertaranta hehkutti estoitta selostamossa: "Olipa mieletön veto"
-
22:24
Ensimmäinen Ukrainasta lähtenyt viljalasti on löytänyt ostajansa – vehnän kuljetuksen odotetaan alkavan ensi viikolla
-
22:00
Kymmenen Uutisissa kaunis lopetus, Loiria muisteltiin poikkeuksellisella tavalla – "Edessäni hämäräinen tie tuntemattomahan tupaan vie"
-
21:59
Aivan käsittämätöntä! Timanttiliigan 100 metrin kilpailussa peräti neljä ensimmäistä ennätyksiin
-
21:35
Yllätyskullan norjalaistähdeltä vienyt komeetta paahtoi jälleen huikean juoksun – kauden kärkiaika paperia!
-
21:35
Vesa-Matti Loiri oli elämänsä aikana naimisissa kolme kertaa – viihdelegendan rinnalla nähtiin myös useita julkkisnaisia
-
21:31
Huhhuh! Näin paljon maksaa kalja ja hodari Olympiastadionilla – "Mitä nuo hinnat ovat?"
-
21:06
EM-karsinnat jatkuivat riemukkaasti – Suomi vakuuttavaan voittoon
-
21:01
Yhdysvaltain inflaatio hidastui heinäkuussa
-
21:01
Näin Vesa-Matti Loiri puhui kuolemasta haastattelussaan MTV Uutisille vuonna 2020: "Menetys on suuri, mutta sielu jatkaa matkaa"
-
20:54
Carlo Ancelotti vertasi Suomea yhteen lempipaikkaansa – "Paljon samaa"
-
20:34
Mitä ihmettä? Super Cupissa pauhasi Leijonien lätkäbiisi – "Jalkapallokulttuuria Suomessa"
-
20:34
4000 koiraa pelastettiin pentutehtaalta Yhdysvalloissa – kasvatettiin myytäväksi laboratorioille lääkekokeisiin
-
20:20
Jalkapallon MM-kisojen avauspäivä vaihtumassa
-
20:07
Real Madridin suomalaisfanit reagoivat Karim Benzema -huhuihin Olympiastadionilla: "Pahalta tuntuisi"
-
20:06
Kalakeittokikka säästää selvää rahaa! Näin saat kalaa halvemmalla kaupasta: "Nyt on hyvä hetki kokeilla"
-
Lataa lisää