Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Alkoholilain uudistuksessa mahdollisuus kilpaileviin esityksiin – mahdollisuus esittää jopa yli 5,5 prosenttirajaa

1:59Alkoholilaista sopu - nelosoluen kauppamyynti ratkeaa myöhemmin
Julkaistu 20.06.2017 20:28

MTV UUTISET – STT

Nykyistä vahvemmat oluet, siiderit ja lonkerot tulevat ensi vuoden alusta ruokakauppoihin, ellei sitten eduskunnan oppositio onnistu aietta vesittämään.

Hallituspuolueet pääsivät tänään tuskaisan väännön jälkeen sopuun siitä, että ruokakaupassa myytävien juomien sallituksi enimmäispitoisuudeksi esitetään 5,5:tä prosenttia. Lisäksi esitetään, että ruokakaupassa saa myydä myös muutoin kuin käymisteitse valmistettuja juomia. Täten niin sanotut limuviinat sallittaisiin.

Sovun syntyminen prosenttirajasta edellytti kompromisseja. Hallituspuolueiden kansanedustajat saavat lakiesityksen sisältökäsittelyssä tehdä kilpailevia esityksiä prosenttirajasta ilman pelkoa rangaistuksesta.

Tämä oli tärkeää etenkin niille keskustan 15 edustajalle, jotka ovat ilmoittaneet, etteivät kannata enimmäispitoisuuden nostoa 4,7 prosentista.

– Ensimmäisessä käsittelyssä salissa on varmaan kaksi tai useampi esitys, joista äänestetään, sanoi keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kaikkonen.

Tämä niin sanottu omantunnon vapaus sisältyi jo toukokuun lopun sovintoesitykseen, jota perussuomalaisten eduskuntaryhmä ei hyväksynyt.

Jotta entiset perussuomalaiset eli nykyiset Uusi vaihtoehto -ryhmän edustajat saatiin tuoreen esityksen taakse, annettiin STT:n tietojen mukaan lupa esittää myös 5,5:tä prosenttia korkeampaa enimmäispitoisuutta. Edellisen sopuesityksen mukaan edustajat olisivat voineet äänestää vain joko 4,7 prosentin tai 5,5 prosentin välillä.

Alkoholilain uudistuksen lopullisessa käsittelyssä hallituspuolueiden edustajien on hyväksyttävä uudistuksen läpimeno, oli enimmäisprosentti mikä hyvänsä.

Lisää aiheesta:

Vahvemmat alkoholijuomat saattavat tulla kauppoihin jo lähipäivinäAlkoholilaki etenee tänään eduskuntaan – Haatainen: Kiire ajoi yli huolellisen lainsäädäntötyönKaikkonen: Alkoholilain prosenttirajaksi tulossa useita ehdotuksiaMinisteri Rehula: Alkoholilain muutos lisää kulutustaKeskusta taipui: Vahvat oluet ja lonkerot ruokakauppoihinVahvat oluet tulossa ruokakauppoihin – mutta kaataako Keskusta sovun lonkeroon?
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 11:11
    Sää

    Etelän ensilumi näkyy sääennusteessa – "Kaiken meteorologien sanoman voi unohtaa"

  • 10:54
    Sanna Marin

    Asiantuntija Sanna Marinin viestinnästä: "Taustalla suunnitelma, se on aivan selvä"

  • 07:30
    Matti Vanhanen

    Pyöreitä vuosia täyttävällä Matti Vanhasella on sanansa sanottavana Orpon hallituksesta: "Väärään aikaan"

  • 06:01
    Ukrainan sota

    Kysely: Lähes puolet suomalaisista pelkää suursodan alkavan

  • 05:22
    Politiikka

    USU: Lindtman ja Purra puheenjohtajien aatelia