Näyttelijä Alina Tomnikov kertoo epookkisarja Ekateriinan kuvauksista.
Näyttelijä Alina Tomnikov nappasi itselleen venäläisestä epookkisarja Ekaterinasta toisen pääroolin. Tomnikov palasi hiljattain takaisin Suomeen ohjelman kolmannen ja viimeisen tuotantokauden kuvauksista. Sarjassa Tomnikov näyttelee prinsessa Wilhelminan roolia.
LUE MYÖS: Sädehtivä näyttelijä Alina Tomnikov luo tähtiuraa uraa myös Venäjällä: ”Sain pääroolin”
Suomessa Tomnikovia päästään pian kuulemaan Muumit-sarjan Niiskuneitinä ja hänet nähdään myös esimerkiksi uutuussarja Ivalossa sekä Ratamossa.
Millaista on kuvata Venäjällä? MTV Uutisten haastattelussa Tomnikov kertoo, että nimenomaan Ekateriinassa tuotanto ja työmäryhmä on todella suuri. Jokaisele asialle on oma ihminen hoitamassa sitä.
– Se on aika mielenkiintoista, että kuvauspaikalla on sellainen aika kiihkeä tunnelma, ilman että siinä on mitään aggressiota. Kuvaaja saattaa karjua ohjaajalle että nyt pitää mennä ja nyt on täydellinen valo, Tomnikov kuvailee kuvauksien tunnelmaa, ja jatkaa:

