Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Aleksander Barkov jyrättiin rumasti – kiekkokansa tulistui: "Likainen taklaus"

2:24Aleksander Barkov loukkaantui NHL-pudotuspeleissäAleksander Barkov loukkaantui NHL-pudotuspeleissä.
Julkaistu 25.04.2025 06:32
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

NHL:n suomalaistähti Aleksander Barkov koki kovia, kun hänen edustamansa Florida Panthers löi Tampa Bay Lightningin pudotuspelisarjan toisessa ottelussa maalein 2–0.

Barkov oli avauserässä mukana Nate Schmidtin tekemässä 1–0-maalissa.

Ottelun päätöserässä Barkov jäi Tampa Bay -hyökkääjä Brandon Hagelin ruman taklauksen alle ja loukkaantui. Hagel taklasi kiekotonta Barkovia lähellä laitaa ja lennätti suomalaistähden tylyllä tavalla jäihin.

Hagel sai tilanteesta viiden minuutin rangaistuksen estämisestä. Barkov puolestaan joutui jättämään ottelun kesken.

Lue myös: Rasmus Ristolainen jättimäiselle huilille

Tilanne kuumensi tunteita myös NHL-kansan keskuudessa. Entinen NHL-jyrä ja suositun Spittin' Chiclets -podcastin juontaja Ryan Whitney antoi tilanteesta kovan tuomionsa.

– Mitä helvettiä Hagel tekee? Likainen taklaus. En ole koskaan nähnyt, että Barkov jyrätään noin, mikä on ymmärrettävää, koska hänellä ei ollut edes kiekkoa, Whitney kirjoittaa X-tilillään.

Ottelu päättyi Floridan 2–0-voittoon ja se meni myös ottelusarjassa 2–0-johtoon. 

Floridan toisen maalin tyhjiin tehnyt Sam Bennett kommentoi Barkovin loukkaantumista ottelun jälkeen.

– Se oli ikävä nähdä. Se on iso menetys. Hän merkitsee tälle joukkueelle kaikkea ja välitämme hänestä paljon. Hän on kova kaveri, joten olen varma, että hän tulee olemaan kunnossa, Bennett kertoo Floridan haastattelussa.

Floridan päävalmentaja Paul Maurice ei osannut antaa lisätietoja Barkovin tilanteesta ottelun jälkeen.

Joukkueiden kolmas kohtaaminen pelataan lauantaina.

Lisää aiheesta:

Aleksander Barkovin telojalle rangaistusAleksander Barkovia kaltoin kohdellut supertähti selvisi sanktioittaNHL-luotsi vaikeni Aleksander Barkovin loukkaantumiseen johtaneesta taklauksesta – "Minun tunteillani ei ole väliä"Sebastian Aho teloi NHL-tähden ja joutui ryöpytyksen kohteeksi – "Hänen olisi pitänyt vastata teoistaan"Aleksander Barkov "ei halunnut tuottaa pettymystä lapsille" – Floridan päävalmentajalta levotonta sanailua tähden loukkaantumisestaPelikieltoa tuli – rajusti taklannut Bruins-puolustaja sivussa konferenssifinaalien ensimmäisestä väännöstä
NHLAleksander BarkovFlorida PanthersJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • 09:15
    NHL:n suomalaiset

    Joel Armia kurmotti NHL-teinitähteä

  • 09:01
    Mikko Rantanen

    Jo räväytti Mikko Rantanen – NHL:ltä raju reaktio

  • 06:56
    Teuvo Teräväinen

    Komeaa jälkeä – Teuvo Teräväinen kannatteli Chicagoa

  • 06:55
    Aleksandr Ovetshkin

    Tom Wilsonin töötti teki tuhoa – Aleksandr Ovetshkin paisutteli NHL:n maaliennätystä

  • Eilen08:30
    Sebastian Aho

    Sebastian Aho mokasi karusti