Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Alankomaat - suomalaisyritysten suosima veroparatiisi

Lehtikuva
Julkaistu 08.01.2014 12:35
Toimittajan kuva

Saara Rantanen

saara.rantanen@mtv.fi

Suomalaisyritykset hyödyntävät veroparatiiseissa sijaitsevia tytäryhtiöitään yleisesti. 

Suomalaisten ja Suomeen sidoksissa olevien yritysten toiminnan vastuullisuutta tarkkaileva järjestö Finnwatch on tutkinut veroparatiisien suomalaistaustaisia pöytälaatikkoyrityksiä ja tullut siihen tulokseen, että niillä on merkittävä rooli.

Messinkilaattojen valtakunta -raportti kiinnittää erityistä huomiota Alankomaihin. Finnwatchin selvityksen mukaan kahdellatoista suomalaisyrityksellä on yhteensä 79 tytäryhtiötä Alankomaissa.

Alankomaiden merkitys on suuri, koska sen lainsäädäntö tarjoaa paljon työkaluja aggressiiviseenkin verosuunnitteluun. Sijoitustilastojen mukaan Alankomaat on toiseksi suurin Suomeen tehtävien sijoitusten lähtömaa.

Näistä sijoituksista yli 70 prosenttia tulee holding-yhtiöistä. Käytännössä kyse on siitä, että yritykset kierrättävät rahaa Alankomaiden kautta säästääkseen veroissa.

Verosuunnittelun solmukohta

Alankomaat on houkutteleva maa perustaa tytäryhtiöitä, koska hollantilaisyhtiöiden ulkomaisista tytäryhtiöistä tienaamat korko- ja osinkotulot ovat Alankomaissa verovapaita.

Alankomaiden laki sallii useiden rinnakkaisten tytäryhtiöiden perustamisen siten, että yhden tytäryhtiön tekemiä tappioita voidaan vähentää toisen verotuksessa. Lisäksi aineettomat oikeudet saavat Alankomaissa erittäin edullisen verokohtelun.

Kun nämä paikalliset erikoisuudet yhdistetään siihen, että Alankomaat on EU:n jäsen, ja sillä on laaja kahdenvälisten verosopimusten verkosto, niin helppo ymmärtää, miksi Alankomaat on monen suomalaisyrityksen tytäryhtiön kotipaikka.

Finnwatchin mukaan Alankomaat on yksi maailman tärkeimmistä yritysten verosuunnittelun solmukohdista.

Lisää aiheesta:

Finnwatch: Verolaissa yhä porsaanreikiä – 10 miljoonaa euroa veroja jäi saamatta pelkästään Carunan verosuunnittelun takia viime vuonnaJärjestö: Eurooppalaispankeilla miljardivoittoja veroparatiiseissa – listalla mukana NordeaFinnwatch: Kehitysyhteistyövaroja käytetään verosuunnitteluunSuuryritykset ovat kaikista pahimpia veronvälttelijöitä – näin se tapahtuuTervetuloa veroparatiisiin – Eurooppaan! Näin veroja voi vältellä eri maissaOnko yhtiön perustaminen veroparatiisiin laitonta? Asiantuntijat vastaavat
Talous

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 07:33
    Shoppailu

    Voiko nettikauppaan palauttaa liikaa tavaraa? Selvitimme, millainen käytös johtaa jäähyyn

  • Eilen19:56
    Ukrainan sota

    Ukraina iski Karjalan kannakselle – osui Putinia arkaan paikkaan

  • Eilen17:16
    Talous

    Jani Mäkelä torppaa Postin viemisen pörssiin: Ei kuulosta mahdolliselta ajatukselta

  • Eilen14:08
    Talous

    Venäjällä ohjauskorko karmeissa lukemissa – nyt tuli pikkiriikkinen muutos

  • Eilen12:21
    Media

    Tehyllä mediahuolia – julkaisi tiedotteen