Eurooppalaisista pankeista on valunut kymmeniä miljardeja euroja matalan verotuksen maihin ja suoranaisiin veroparatiiseihin. Brittiläinen hyväntekeväisyysjärjestö Oxfam on selvittänyt europankkien toimintaa ja sitä, mihin maihin ne muun muassa rekisteröivät voittojaan.
Järjestön mukaan 20 suurimman eurooppalaispankin noin joka neljäs voittoeuro rekisteröidään matalan verotuksen maihin. Oxfam arvioi, että toissa vuonna summa oli noin 25 miljardia euroa.
Suomalaisille tutuin pankki järjestön tekemän 20 suurimman eurooppalaispankin listalla on Ruotsin Nordea.
Selvityksen mukaan rahasummat ovat räikeässä ristiriidassa sen kanssa, miten laajaa toimintaa pankeilla todellisuudessa on matalan verotuksen maissa.
Oxfamin mukaan pankit onnistuvat toiminnallaan välttämään erittäin suuria summia veroja. Samalla jotkin pankit saattavat kirjata kotimaassaan tappioita, vaikka matalan verotuksen maihin rekisteröity toiminta on reilusti voitollista.
– Ainakin 628 miljoonaa euroa eurooppalaispankkien voittoa tehtiin maissa, joissa ne eivät työllistä ketään, selvityksessä sanotaan.
8:33
