Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ronda Rousey: Olen hävinnyt tarpeeksi elämässäni

Ronda Rousey harjoitteli yleisön edessä torstaina Melbournessa.
Ronda Rousey harjoitteli yleisön edessä torstaina Melbournessa. / All Over Press
Julkaistu 13.11.2015 10:36

Ville Helenius

ville.helenius@mtv.fi

VilleHeleniu5

Ronda Rousey sanoo pelon epäonnistumisesta takaavan hänelle voiton, kun hän puolustaa UFC:n kääpiösarjan titteliään Holly Holmia vastaan sunnuntaina Australiassa.

Voittamattomana vapaaottelukehässä otellut entinen judoka kertoo epäonnistumisen pelkonsa olevan suurempi kuin kenelläkään muulla.

- Olen kärsinyt huonoimpia mahdollisia tappioita. Halusin olla maailmanmestari (judossa), niin kuin äitini (Annmaria De Mars 1984), mutta hävisin finaalissa. Lapsuudesta asti unelmani oli voittaa olympialaiset, mutta epäonnistuin kahdesti, Rousey perustelee.

- Kukaan muu ei tiedä minua paremmin, miltä epäonnistuminen tuntuu, sillä olen ihminen, joka haluaa kuollakseen voittaa ja siksi tulen aina voittamaan.

Rouseysta on tullut yksi huomiota herättävimmistä yhdysvaltalaisista naisurheilijoista voitettuaan kolme viimeisintä kamppailuaan yhteensä alle 64 sekunnissa. Vapaaottelijattaren mukaan hän jopa kuolisi tai menisi vararikkoon mieluummin kuin häviäisi.

- Kaikille muille tytöille häviäminen ja palkkashekin kanssa kotiin palaaminen on helpompaa. Minä poistun joka ikinen kerta voittajana. Olen hävinnyt tarpeeksi elämässäni, Rousey sanoo.

UFC-tapahtuman pääottelu Rouseyn ja Holmin välillä alkaa Australiassa jo iltapäivällä, sillä se on aikataulutettu Yhdysvaltojen iltaan. Rouseylla on selkeä suunnitelma, jota hän aikoo noudattaa.

- Herään, syön jotain, menen takaisin nukkumaan, herään, laitan hiukseni, vaihdan vaatteet, tulen tänne, otan päiväunet, herään, lämmittelen, voitan Hollyn, syön vähän (kana)siipiä ja menen nukkumaan, Rousey kertoo.

Lähde: US News

Ronda Rouseyn ja Holly Holmin ottelu alkaa Suomen aikaa sunnuntaiaamuna klo 05.00 ja on katsottavissa C More Extreme -kanavalta ja suoratoistona MTV Katsomosta.

Lisää aiheesta:

Mike Tyson paljasti: ehti jo sopia ottelusta 150-kiloista jättiläistä vastaan – ei aio ottaa dollariakaan paluumatsin miljoonapotistaUFC-supertähti Rousey avoimena: Olen helvetin surullinenMaailman puhutuimman naisurheilijan tarinaUFC-tähti Rouseyn edellinen kukistaja: Haluaisin lyödä häntäUFC-tähti Rousey kohahduttaa: Olin valmis kuolemaan voittaakseniMaailmantähdet UFC-ilmiöstä: Terminaattori, oman lajinsa Michael Jordan
UFCVapaaotteluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

UFC
  • 26.10.08:03
    Vapaaottelu

    Koulukiusattu Omar löysi tien pois ongelmista – nyt Suomen kansan tuki lämmittää

  • 7.10.22:53
    Conor McGregor

    Conor McGregor sai pitkän pannan dopingongelmista

  • 6.10.08:21
    Vapaaottelu

    Donald Trump julisti: Tappelua syntymäpäivänä

  • 22.9.08:11
    Trumpin Yhdysvallat

    Havainnekuvat julki: Tällaista vapaaottelutapahtumaa Valkoiseen taloon kaavaillaan

  • 22.8.09:13
    Vapaaottelu

    UFC-tähti pimahti ottelun jälkeen – ankarat seuraukset