70 ahvenanmaalaista osallistuu ensi kuussa maanpuolustuskurssille Porin prikaatissa, kertoo Ahvenanmaan kansanedustaja Mats Löfström (r.) MTV:n Viiden jälkeen -ohjelmassa. Kiinnostus vapaaehtoista maanpuolustusta kohtaan on lisääntynyt maakunnassa vuoden aikana.
Ahvenanmaan demilitarisointia eli aseettomuutta pohditaan nyt jälleen, kun Suomi ja sen myötä Ahvenanmaa liittyivät Natoon.
Demilitarisointi tarkoittaa sitä, että sotilaallinen läsnäolo maakunnassa ei ole sallittua ja ettei saaria saa linnoittaa.
Osa asiantuntijoista on nostanut keskusteluun näkökulman, että maakunnan demilitarisointi on aikansa elänyt järjestelmä ja sen purkamista pitäisi miettiä.
Keskustelua Ahvenanmaan demilitarisoinnista ovat peräänkuuluttaneet muun muassa kokoomuksen tuoreet kansanedustajat Jarno Limnéll Helsingin Sanomissa sekä Jarmo Lindberg ja Pekka Toveri Ilta-Sanomissa.
Viimeksi Ahvenanmaan demilitarisointiin otti kantaa presidentti Sauli Niinistö valtiopäivien avajaisissa eilen sanomalla, että vihamielinen teko Ahvenanmaata vastaan olisi sodanjulistus Natolle ja että Ahvenanmaan asema on vakaampi kuin kenties koskaan.

