Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Afganistanin kriisin odotetaan lisäävän pakolaisten määrää – tilanne ei näy vielä naapurimaa Iranissa

2:03Afganistanin kriisin odotetaan lisäävän pakolaisten määrää
Julkaistu 24.08.2021 07:45

Terhi Riolo Uusivaara

terhi.riolo-uusivaara@mtv.fi

Afganistanin kriisin on ennakoitu lisäävän pakolaisten määrää. Naapurimaa Iraniin heitä on toistaiseksi tullut vain vähän. Iranin ja Afganistanin välillä on tällä hetkellä auki kaksi raja-asemaa, kertoo Suomen Teheranin-suurlähettiläs Keijo Norvanto. 

– Täällä muutamia vastaanottokeskuksia ollaan valmiina avaamaan, mikäli tilanne pahenee. Kyllä Iran on varautunut suurempaan pakolaismäärään, mutta se ei ole tosiaan tähän mennessä toteutunut. Tilanne on hyvin herkkä, hän sanoo.

Iranissa on jo aiemmin ollut noin 3,5 miljoonaa afganistanilaistaustaista, joista suurin osa on maassa paperittomina. Pakolaisia on noin 750 000. Norvannon mukaan Iranin hallitus on puhunut, että nyt rajan yli voisi tulla jopa noin puoli miljoonaa uutta pakolaista. 

Myös raja Iranista Euroopan suuntaan Turkkiin on pysynyt toistaiseksi melko hiljaisena. 

– Se raja on kyllä tiukasti valvottu ja Turkki myös pyrkii tietenkin estämään afgaanipakolaisten pääsyn maahan, Norvanto kertoo. 

Lue myös: MTV Uutiset seuraa Afganistanin tilannetta: Lue tuoreimmat tiedot tästä

Tämä Afganistaniin lähetetystä erikoisjoukosta tiedetään ja tältä sotilaiden koulutus näyttää: Puolustusvoimat kertoo, miksi monista yksityiskohdista vaietaan

Lisää aiheesta:

Tuleeko Afganistanista vuoden 2015 kaltainen määrä turvapaikanhakijoita? Näin tilanteeseen varaudutaanYhdysvallat poistumassa pian Afganistanista – mitä sen jälkeen maassa tapahtuu? Tutkijaupseeri: "Siviileillä on hankalat ajat edessään"MTV paikan päällä Afganistanin pakolaisten täyttämässä Pakistanissa: Naapurimaa toivoo Talebanin tuovan vakauttaPresidentti Niinistö: EU:n pakolaispolitiikassa on häivähdys itsepetosta – "Uskottelemmeko noudattavamme vanhoja sopimuksia, mutta rakennamme piikkiaitoja?"Afgaaniarmeija on lyöty, mutta pystyykö Taleban vakiinnuttamaan asemansa, vai syntyykö maahan valtatyhjiö? Asiantuntija vastaaPakolaisneuvonta tiukkana: Ketään ei pitäisi palauttaa Afganistaniin – "Ei kolkkaa, missä aseellinen selkkaus ei vaikuttaisi"
AfganistanIranPakolaisetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Afganistan
  • 15:00
    Ulkomaat

    Ainakin 20 kuollut ja yli 500 loukkaantunut: Afganistanissa maanjäristys

  • 1.10.17:52
    Taleban

    Talebanin katkomat verkkoyhteydet palautumassa Afganistanissa

  • 30.9.16:02
    Taleban

    Afganistanilaiset ovat olleet jo yli vuorokauden ilman verkkoyhteyksiä – vaikuttaa koko yhteiskuntaan

  • 29.9.20:20
    Taleban

    Talebanit pimensivät Afganistanin verkkoyhteydet täysin

  • 21.9.15:42
    Donald Trump

    Trumpilta uhkavaatimus Afganistanille