Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tämä Afganistaniin lähetetystä erikoisjoukosta tiedetään ja tältä sotilaiden koulutus näyttää: Puolustusvoimat kertoo, miksi monista yksityiskohdista vaietaan

1:38Tältä Afganistaniin lähetettyjen sotilaiden koulutus näyttääTältä Afganistaniin lähetettyjen sotilaiden koulutus näyttää. Videolla esiintyvät henkilöt eivät kuitenkaan liity Afganistanin operaatioon.
Julkaistu 24.08.2021 06:20
Toimittajan kuva

Raija Kantomaa

raija.kantomaa@mtv.fi

RaijaKantomaa

MTV Uutiset soitti lukuisia puheluita eri puolille Puolustusvoimia saadakseen selville Afganistaniin lähetettyjen sotilaiden määrän ja millä perustella heidät on valittu. Törmäsimme yhä uudestaan salaisuuden verhoon, jota perusteltiin sotilaiden turvallisuudella.

Lupa kommentointiin oli annettu vain puolustusvoimien tiedotuspäällikkö VTL Max Arhippaiselle.

Arhippaisen mukaan tarkemmat yksityiskohdat erikoisjoukosta kerrottaneen vasta operaation jälkeen, mutta henkilöiden identiteettiä ei tulla sanomaan.

Seuraavat asiat sotilasjoukosta kuitenkin tiedetään:

Aseistetut joukot 

Puolustusministeri Antti Kaikkonen on kertonut (19.8), että Kabulin lentokentälle lähetyt suojausjoukot ovat puolustusvoimien nopeasti saatavilla olevaa palkattua henkilökuntaa eikä mukana ole varusmiehiä.

Kaikkosen mukaan kyseessä on aseistettu muutaman kymmenen sotilaan suojausjoukko, jonka toimintaa johtavat suomalaiset.

– On selvää, että sotilaita käytetään sotilaalliseen operaatioon, niin varaudutaan siihen, että voimaa joudutaan käyttämään. Tämä on mahdollista ensisijaisesti omaan suojautumiseen.

Katso lisää:

3:14Mikä tehtävä Puolustusvoimien suojausjoukolla on Afganistanissa, puolustusministeri Antti Kaikkonen?

Mikä tehtävä Puolustusvoimien suojausjoukolla on Afganistanissa, puolustusministeri Antti Kaikkonen?

Operaation turvallisuuden vuoksi Kaikkonen ei suostu avaamaan kuitenkaan yksityiskohtia aseistetusta suojausjoukosta.

– Haluamme suojata sotilaiden identiteettiä enkä voi tämän vuoksi kertoa tarkkaa määrää. Voin vakuuttaa kuitenkin, että sinne lähtee kokenut koulutettu ja osaava joukko. Sotilailla on henkilökohtainen varustus, mutta mitään raskaampaa kalustoa ei ole tarvetta viedä Afganistaniin, kertoo Kaikkonen.

Komennuksen pituus ei ole vielä selvillä, onko se päiviä vai mahdollisesti jopa viikkoja. Sotilaat ovat paikalla Suomeen evakoitavien ajan tai siihen saakka, kun Kabulin lentokenttä on auki.

Miksi kaikkea ei kerrota?

Valmiuspäällikkö Kari Nisula kertoi myöhemmin tiedotustilaisuudessa (22.8.), että sotilaat on valittu tehtävään asiantuntemuksen perusteella.

– Vaativissa tehtävissä käytetään erikoisjoukkojen henkilöstöä, mutta kyse on laajemmasta joukosta. Afganistanissa käytetään puolustusvoimien henkilökuntaa maa-ja ilmavoimista sekä logistiikan- ja johtamisen henkilöstöä.

Nisulan mukaan lähtijöiden joukkoon valittiin myös suomalaista henkilöstöä koti- ja ulkomaisista esikunnista, jotka mahdollistavat joukon johtamisen tuen. 

– Miksi kaikkea ei julkisuuteen kerrota? Sotilasoperaatioon liittyy riski. Se voi olla pienikin, mutta se on olemassa. että joku taho tahtoisi toimia sitä vastaan.

Nisulan mukaan julkisuudessa esitetyt tarkat tiedot antaisivat kuvan sen joukon toimintamallista ja toimintaperiaatteista sekä aikataulusta ja tehtävistä.

– Tämä tarjoaisi helpon tien omaan toimintaan. Henkilöiden identiteetin suojauksella tahdomme varmistaa sen pienen riskin poistamisen, että kyseinen henkilöstö toisten henkilöiden toimesta joko kotimaassa tai joutuu maalitetuksi ja toiminnan kohteeksi.

Nisulan mukaan tällä pyritään varmistamaan, että tehtävät pystytään toteuttamaan myös tulevaisuudessa.

Lisää aiheesta:

"Kaikkeen tottuu": Tällaista on Suomen rauhanturvaajien elämä nyt Libanonissa, johon Israel kohdistaa iskujaanOnko koskettava kuva lasta syleilevästä suomalaissotilaasta hengenvaarallinen? Kuvan julkaissut Puolustusvoimat vastaaAfganistanista avustettu turvaan 110 henkilöä – ulkoministeri Haavisto kertoi tuoreimmat tiedot evakuoinneistaKaoottiset hetket odottavat suomalaissotilaita Kabulissa – tämä on pahin ja arvaamattomin paikka: "Silloin voi tapahtua vahingossa mitä vain"Suurhiekkasäkit suojasivat suomalaissotilaita iranilaisohjuksilta – eversti kertoo, palaavatko myös lomilla olleet sotilaat Irakiin iskusta huolimatta
AfganistanPuolustusvoimatKonfliktitKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Afganistan
  • 15.11.05:00
    Turvapaikanhakijat

    Masih sai "lottovoiton" Suomessa – "Ei voi tietää, kuka saa turvapaikan"

  • 8.11.07:43
    Pakistan

    Afganistanin ja Pakistanin neuvottelut aselevon jatkosta kariutuivat jälleen

  • 3.11.15:00
    Ulkomaat

    Ainakin 20 kuollut ja yli 500 loukkaantunut: Afganistanissa maanjäristys

  • 1.10.17:52
    Taleban

    Talebanin katkomat verkkoyhteydet palautumassa Afganistanissa

  • 30.9.16:02
    Taleban

    Afganistanilaiset ovat olleet jo yli vuorokauden ilman verkkoyhteyksiä – vaikuttaa koko yhteiskuntaan