Kimi Räikkösen ilmoitus maksamattomista palkoista ja uhkaus vetäytyä F1-kauden viimeisistä kisoista herättivät mielipiteitä kansainvälisessä mediassa.
BBC:n F1-toimittaja Andrew Benson näki Räikkösessä harvinaisen paljon tunnelatausta, kun tämä avautui perjantaina palkoistaan toimittajille.
– Tämä paljasti harvoin nähdyn tunteellisen puolen Räikkösestä, joka on rakentanut itselleen imagon miehestä, jolla ei ole sellaista.
– Räikkösen toimet antoivat ymmärtää, että hänkin on altis tunteille. Hän on loppujen lopuksi tavallinen ihminen. Vaikka hän joskus tekisi hyvää työtä, hän kätkee senkin tarkasti rakennetun muurin taakse. Tämä lisää uuden kiinnostustason sille, mikä on jo valmiiksi yksi pääjuonista vasta neljän kuukauden kuluttua alkavalla kaudella, Benson kirjoittaa.
Espanjalaisen AS-lehden Raul Romo kirjoittaa kolumnissaan, että Räikkösen kulmikas luonne on mennyt toisinaan jo liian pitkälle. Romon mukaan Räikkösen tuleminen suoraan perjantain harjoituksiin on epäkunnioittavaa muita kuljettajia kohtaan, jotka vaarantavat henkensä F1-radalla. Toimittajan mukaan Fernando Alonson pitää olla varuillaan, mutta keskittyä omaan työhönsä, kun kaksikko ajaa ensi kaudella yhdessä Ferrarilla.
– Hän on ollut jo aiemmin Ferrarilla, joten molempien osapuolten pitäisi tietää, mitä tuleman pitää, mutta Kimin kapinallisuus ja välinpitämättömyys ovat menneet mielestäni vain pahempaan suuntaan. Se voi olla vaarallista, jos lähtee viereisestä ruudusta, Romo toteaa.
– Ehkä mitään ei tapahdu ja kaikki menee hyvin, mutta minä epäilen sitä suuresti, Romo ennakoi.
Italialainen La Gazzetta dello Sport ylistää tällä kertaa Ferrarin Alonsolle tekemää taktiikkaa. Viikko sitten Intian GP:n taktiikkaa pidettiin italialaislehdistössä jopa ääliömäisenä.

