Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jari Aarnio tuomittiin 10 vuodeksi vankeuteen – "Käytti häikäilemättömästi väärin virka-asemaansa"

Helsingin huumepoliisin entinen päällikkö Jari Aarnio häntä itseään koskevan huume- ja virkarikosjutun oikeudenkäynnissä Helsingin käräjäoikeudessa 8. helmikuuta 2016.  LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO
Helsingin huumepoliisin entinen päällikkö Jari Aarnio häntä itseään koskevan huume- ja virkarikosjutun oikeudenkäynnissä Helsingin käräjäoikeudessa 8. helmikuuta 2016. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTOLehtikuva
Julkaistu 29.12.2016 11:02
Toimittajan kuva

Päivi Hannula

paivi.hannula@mtv.fi

paivihannula

Helsingin käräjäoikeus on tuominnut Helsingin huumepoliisin entisen päällikön Jari Aarnion 10 vuoden vankeuteen kuudesta törkeästä huumausainerikoksesta sekä lukuisista muista rikoksista.

Rangaistusta alensi Aarnio aiemmin hovioikeudesta saama kolmen vuoden vankeustuomio Trevoc-haarassa. Yhteensä hänet on nyt tuomittu 13 vuoden vankeuteen.

Käräjäoikeus hyväksyi suurimman osan niin kutsutun tynnyrijutun syytteistä ja tuomitsi useita henkilöitä pitkiin vankeusrangaistuksiin.

Aarnio oli Pasilan mies

Käräjäoikeuden mukaan Aarnio oli keskeinen henkilö kuuden hasistynnyrin (791 kiloa) maahantuonnissa ja levittämisessä vuosina 2011-2012. Aarnio on jutun aiemmassa tutkinnassa pimentoon jäänyt Pasilan mies.

Käräjäoikeuden mukaan asiassa on näytetty, että Pasilan miehen puhelimet ovat olleet Aarnion hallussa ja käytössä. Aarnion esittämä vaihtoehtoinen tapahtumienkulku ei käräjäoikeuden mukaan ole totta.

Aarnio tuomittiin menettämään valtiolle rikoksesta saamansa hyöty, noin 1,3 miljoonaa euroa. Lisäksi hänet tuomittiin menettämään Porvoon-kiinteistönsä. Hänet tuomittiin myös menettämään sotilasarvonsa.

Rikoskumppaneille pitkät tuomiot

Myös Keijo Vilhunen, Seija Kortekallio-Lampi ja Mari Romano tuomittiin Aarnion tekijäkumppaneina törkeistä huumausainerikoksista pitkiin vankeusrangaistuksiin.

Rikollisjengi United Brotherhoodin ex-pomo Keijo Vilhunen tuomittiin kymmeksi vuodeksi, Malmin naisena tunnettu Mari Romano kolmeksi vuodeksi ja kahdeksi kuukaudeksi sekä huumeparoni Miika Kortekallion sisko Seija Kortekallio-Lampi seitsemäksi vuodeksi vankeuteen.

Käräjäoikeus luonnehtii Aarnion toimintaa häikäilemättömäksi.

– Aarnio on huumausainerikosten tekoaikana toiminut korkeassa poliisin virassa kiinnijäämiseensä 11.11.2013 saakka. Ennen kiinnijäämistään Aarnion on vuosina 2012-2013 näytetty monin eri tavoin sotkeneen hasistynnyreiden maahantuonnin tutkintaa, sekä muillakin tavoilla pyrkineen estämään oman ja muiden hasistynnyreihin osallisten henkilöiden paljastumisen. Käräjäoikeus on arvioinut, että Aarnio on käyttänyt häikäilemättömästi väärin virka-asemaansa Helsingin huumepoliisissa ja näin syyllistynyt virassaan lukuisiin törkeisiin ja lievempiin virkarikoksiin, käräjäoikeuden tiedotteessa mainitaan.

Kolmen huumepoliisin virkarikossyytteet nurin

Virkarikoksista syytettiin myös neljää muuta Helsingin poliisilaitoksen huumepoliisia. Syytteet hylättiin kokonaan kaikkien muiden paitsi Mikael Runebergin osalta.

Runeberg tuomittiin kolmen vuoden ja kuuden kuukauden ehdottomaan vankeusrangaistukseen neljästä törkeästä virka-aseman väärinkäyttämisestä ja viidestä muusta lievemmästä virkarikoksesta.

Lisää aiheesta:

Vangin kanssa heilastellut vanginvartija sai pitkän tuomion miljoonaluokan huumevyyhdistäEntinen rikosylikonstaapeli sai sakot luvattomasta tiedonhankinnasta Jari Aarniolle – "Poliisin työlle syntyvää mainehaittaa ei ole pidettävä vähäisenä"Aarnion huumetynnyrijutusta viimein ratkaisu myös Pohjois-Savon naiselle ja Aarnion alaisena työskennelleelle poliisille10 vuotta vankeutta ja heti telkien taa! Hovioikeus: Jari Aarnio oli "Pasilan mies" ja syyllistyi viiteen törkeään huumausainerikokseenCannonball-jengiläisille pitkiä tuomioita amfetamiinikaupasta – vyyhti alkoi purkautua jengin kokelasjäsenen ansiosta, nyt miehen henki on vaarassaHovioikeus kovensi Aarnion tuomiota – kolme vuotta vankeutta
Jari AarnioRikos

Tuoreimmat aiheesta

Jari Aarnio
  • 25.9.18:52
    Rikospaikka

    Ex-vanginvartija paljastaa, millaisia julkisuudesta tutut vangit ovat: "Menee heittämällä vaikeiden vankien top kolmoseen"

  • 9.6.06:06
    Huumerikokset

    Jari Aarnion rikosten paljastuminen oli shokki huumepoliisissa – etsintä kuin elokuvista: "Tiloihin marssi poliiseja konepistoolit tanassa"

  • 07.11.202414:42
    Verot

    Immu, Nacci, Ranta-aho ja Aarnio – tällaiset tulot oli tunnetuilla rikollisilla

  • 06.10.202419:20
    Rikospaikka

    "En ollut hyvä ihminen poliisina" – Mikael Runebergin ura Jari Aarnion alaisena päättyi potkuihin ja vankeustuomioon

  • 27.06.202410:48
    Oikeudenkäynnit

    Hovioikeus hylkäsi ex-poliisien syytteet Jari Aarnioon liittyvässä oikeudenkäynnissä