Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

9-vuotias Eva näki videon poliisin työstä – halusi palkita arjen sankarit suloisella tavalla: "Tämä on todiste hyvin kasvatetusta lapsesta"

0:20Nike valmisti sairaanhoitajille suunnitellut kengätAiemmin Nike valmisti kengät "arjen sankareille".
Julkaistu 04.12.2019 14:29

Maria Aarnio

lifestyle@mtv.fi

9-vuotias Eva liikuttui ensihoidon ja poliisin työtä kuvaavasta videosta niin paljon, että päätti viedä kiitoskirjeitä ja suklaata "arjen sankareille".

Viranomaiset Lancashiressa kiittelevät "mystistä hyväntekijää" piristyksestä. 9-vuotias tyttö jakoi pelastustyöntekijöille suklaita ja kiitoslappuja, ja sai lopulta lahjan myös itselleen, kertoo BBC.

Eva Davies oli nähnyt ensihoidon ja poliisin työtä kuvaavan videon YouTubessa. Video oli koskettanut häntä. Tyttö päätti yhdessä isänsä kanssa kirjoittaa 12 kirjettä poliisille ja ensihoidolle.

Kiitteli poliisia "upeasta työstä"

Eva jätti kirjeet viranomaisten pysäköityihin ajoneuvoihin. Mukana oli suklaaherkkuja.

Poliisin mukaan yllätys todella piristi viranomaisten päivää. Kirjeissä luki esimerkiksi "olette mahtavia, ystävieni mielestä olette myös mahtavia, nauttikaa suklaasta". Eva myös kiitteli poliisia "upeasta työstä".

"Tämä on todiste hyvin kasvatetusta lapsesta!"

Virkavalta jakoi kuvan suklaayllätyksestä sosiaalisessa mediassa, missä kansa ihastui ajattelevaiseen nuoreen.

Virkavalta toivoi somessa löytävänsä Evan. Jos julkaisu ei näy, katso se täällä.

– Tämä on todiste hyvin kasvatetusta lapsesta! Onnittelut vanhemmille, Louise Foster kehuu Twitterissä.

– Miten suloista, Ann Marie Buscema sanoo.

– Äitini aina sanoi, ettei vierailta saa ottaa karkkia.... Mutta olen varma, että tämä on poikkeus tuohon sääntöön. Miten upea ele, nimimerkki nick power kehuu.

"On kiva antaa takaisin"

Poliisi onnistuikin sosiaalisen median avulla löytämään Evan ja otti yhteyttä tämän isään.

– Poliisi lähetti minulle sähköpostia ja sanoi, että he haluaisivat tytön tulevan käymään (laitoksella) tutustumaan paikkoihin. He kertoivat, että yrittävät järjestää aikaa tavata poliisikoiria ja ratsupoliiseja, mitä Eva rakastaisi, isä Gary Davies, 40, kuvaili.

Juttu paisui suuriin mittoihin ja Eva pääsi jopa television aamuohjelmaan kertomaan tempauksestaan.

– He tekevät niin paljon puolestamme, on kiva antaa takaisin. Ei ihmisen tietenkään ole pakko tehdä näin, mutta siitä tulee hyvä olo, Eva selitti toimintaansa BBC:n ohjelmassa.

Poliisi järjesti tytölle lupaamansa yllätyksen: poliisi hankki lapselle kiitoskortin, joka oli samalla myös kutsu poliisiasemalle ja jalkapallo-otteluun!

Jos julkaisu ei näy, katso se täällä.

LUE MYÖS: Laura julkaisi koskettavan kuvan siskostaan rankan työrupeaman jälkeen: "Oletteko koskaan oikeasti ajatelleet sitä, mitä synnytyshoitajat näkevät?"

Lue lisää lifestyle-aiheista!

Lähteet: BBC.com, Facebook.com, Twitter

Lisää aiheesta:

Koskettava hetki kolarin jälkeen: Palomieheltä suloinen ele pikkutytölleSeriffintoimiston suloinen julkaisu hurmasi somekansan – poliisin suojiin otettu pieni lapsi oli hyvissä käsissä: "Tällaista et näe tai kuule iltauutisissa"Äiti kertoi lapsensa syöpäkamppailusta – naapuruston lapsilta käsittämättömän antelias ele: "En voi lakata itkemästä"Lapsi itki ensiavussa, ettei pääsekään tapaamaan joulupukkia – vieras nainen keksi ihanan tavan auttaa: "Tunsin sydämessäni, että minun pitää toimia näin"93-vuotias oli koko elämänsä kiltti ja kuuliainen, mutta halusi "viimeisenä toiveenaan" tulla pidätetyksi – poliisi toteutti toiveen!93-vuotias juhli syntymäpäiväänsä erikoisella tavalla – poliisit "pidättivät"
Hyvän mielen jututLapsetPoliisiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Hyvän mielen jutut
  • 13.12.13:55
    Joulu

    Tähtiankkurit joutuivat tukalaan paikkaan oudossa kisassa – näin siinä kävi

  • 8.12.18:55
    Linnan juhlat

    Kyllikki opettaa lapsille käytöstapoja – "Luokkamummi" kutsuttiin Linnan juhliin

  • 6.12.07:15
    Joulu

    Kristiina rakensi olohuoneeseensa jättimäisen joulukylän: "Kaikkea mahdollista löytyy, mitä pitääkin"

  • 25.11.14:02
    Luonto ja eläimet

    Kadonnut flamingo Frankie löytyi lopulta odottamattomasta paikasta

  • 11.11.19:07
    Varhaiskasvatus

    Helsinkiläispäiväkodissa lapset nukkuvat ulkona säällä kuin säällä: "Elävät oikeastaan puolet vuodesta pihalla"