Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

7-vuotiaan pojan kauhunhetket Thaimaan suosikkirannalla – kulkukoirat piirittivät ja hyökkäsivät kimppuun

7-vuotias Nolan joutui sairaalaan, kun kulkukoirat raatelivat hänet rannalla.
7-vuotias Nolan joutui sairaalaan, kun kulkukoirat raatelivat hänet rannalla.
Julkaistu 26.01.2020 16:08
Toimittajan kuva

Tea Manninen

tea.manninen@mtv.fi

Kulkukoiralauma hyökkäsi viime viikonloppuna 7-vuotiaan amerikkalaispojan kimppuun Thaimaan Krabilla. Vuosi sitten koirahyökkäyksen kohteeksi joutui 5-vuotias suomalaispoika.

Viime viikon lauantaina 7-vuotias Nolan Anderson oli isänsä kanssa rannalla. Isä treenasi ja Nolan leikki hiekalla. Yhtäkkiä lähemmäs 15 kulkukoiraa piiritti Nolanin, hyökkäsi hänen kimppuunsa ja alkoi raadella häntä.

Isä kuuli poikansa paniikinomaiset huudon ja kiljunnan, ja syöksyi pelastamaan häntä. Koirat ehtivät kuitenkin purra poikaa eri puolille kehoa. Pahimmat vammat olivat kainalon alla, kun Nolan oli suojannut kasvojaan käsillään.

kulkukoira_thaimaa
Krabin alueella on paljon kulkukoiria. Nyt ne määrättiin otettavaksi kiinni.

Poika toimitettiin välittömästi sairaalaan, jossa hän sai useita rokotuksia ja hänen vammojaan paikattiin. Nolan joutui jäämään sairaalaan useiksi päiviksi, mutta hengenvaarassa hän ei ole.

Tapahtuman jälkeen annettiin määräys ottaa koirat välittömästi kiinni ja viedä ne löytöeläintaloihin.

Suomalaispoika joutui hyökkäyksen kohteeksi vuosi sitten

Tämä ei suinkaan ole ensimmäinen kerta, kun kulkukoirat ovat hyökänneet turistien kimppuun suomalaisten suosikkilomamaassa Thaimaassa. Viime vuoden helmikuussa hyökkäyksen kohteeksi joutui 5-vuotias suomalaispoika.

Poika oli isänsä ja veljensä kanssa Ao Nangin rannalla Krabilla, ja hän oli mennyt rantaveteen pesemään hiekkoja pois itsestään. Yhtäkkiä paikalle oli ilmestynyt kulkukoiralauma, joka oli hyökännyt pojan kimppuun. Poika sai hyökkäyksessä kymmenen haavaa ja hänet vietiin nopeasti sairaalaan.

Lue myös: Kulkukoiralauma hyökkäsi 5-vuotiaan suomalaispojan kimppuun – raatelivat vakavat vammat suositussa turistikohteessa Thaimaalla

Pojan isä kertoi tuolloin paikallismedialle, että koiralauma jopa seurasi heitä, kun hän lähti kantamaan poikaa pois rannalta.

– Lopulta paikalliset jahtasivat koirat pois, hän kertoi tuolloin.

Kulkukoirat olivat jo tuolloin iso ongelma Krabilla ja paikallisedustajan mukaan ne olivat tehneet useita hyökkäyksiä ihmisiä kohti jo ennen tuota. Suomen Bangkokin-suurlähetystöstä kerrottiin viime helmikuussa, että Thaimaassa on jonkinlainen kulkukoiraongelma. 

Lisää aiheesta:

Kolmemetrinen pyton puri ja raahasi 5-vuotiaan uima-altaaseen Australiassa – "Näin ison mustan varjon tulevan"Video ei herkille: Koira hyökkäsi kahden pikkulapsen kimppuun kadulla BritanniassaKulkukoiralaumat raadelleet lapsia Thaimaan rannoilla – nyt puhuu henkensä edestä pelästynyt Kari, 34: "Alkoi paniikki hiipiä päälle, että tässäkö tämä elämä sitten oli"Lehti: Thaimaan kuningas lähetti kukkia kulkukoirien hyökkäyksen kohteeksi joutuneelle suomalaispojalle Kulkukoirien raatelema suomalaispoika sai arvovaltaisen vieraan thaimaalaiseen sairaalaan – poika joutuu olemaan sairaalassa vielä päiviä5-vuotias suomalaispoika oli rantavedessä, kun kulkukoirat hyökkäsivät hänen kimppuunsa Thaimaassa – isä: "Koiralauma jopa seurasi meitä"
ThaimaaMatkailuTurismiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Thaimaa
  • 05:53
    Kambo

    Rajaselkkaus kärjistyi taas yhteenotoiksi – Thaimaa tehnyt ilmaiskuja Kambodzhaan

  • 24.11.15:56
    Mitä ihmettä?

    Kuolleeksi luultu nainen heräsi juuri ennen tuhkausta – omaiset sokissa

  • 20.11.10:17
    Huumerikokset

    Huumeita salakuljetettiin lelupaketeissa Thaimaasta Suomeen

  • 16.11.14:48
    Onnettomuudet

    Media: Suomalaisturisti loukkaantui vakavasti Thaimaassa

  • 10.11.12:03
    Kambo

    Thaimaa laittoi tuoreen rauhansopimuksen jäihin