Aberdeen Standars Investmentsin kiinteistösijoituksista vastaava johtaja Pertti Vanhanen sanoo MTV Uutisten haastattelussa, ettei hän usko Brexitillä olevan vaikutusta Suomen ja Pohjoismaiden kiinteistömarkkinaan tai korkotasoon.
Video: Britannian pääministeri Theresa May piti marraskuun lopulla tiedotustilaisuuden Brexitistä.
Vanhasen mukaan Suomessa kiinteistömarkkinatilanteeseen vaikuttavat Brexitiä enemmän yleinen taloustilanne ja viennin kehittyminen.
– Tällä hetkellä pohjoismaiset kiinteistösijoitusmarkkinat ovat hyvin vahvat. Vienti toimii yllättävän hyvin ja paljon positiivisia asioita on tapahtunut, brittiläisen sijoitusyhtiön kiinteistösijoituksista vastaava johtaja Pertti Vanhanen sanoo.
Eripurainen brittiparlamentti äänestää ensi viikolla hallituksensa ja EU-komission neuvotteleman erosopimuksen hyväksymisestä tai hylkäämisestä.
– Toivottavasti päästään etenemään niin, ettei Brexitillä ole suuria vaikutuksia Suomen kansantalouteen ja kiinteistömarkkinoihin.
Äkkiero näkyisi Britannian taloudessa
Valtavasta 50 miljardin kiinteistösijoitusvarallisuudesta vastaava Vanhanen seuraa Brexit-käänteitä ja Englannin keskuspankin tuoreita ennusteita herkällä korvalla Britanniasta, jonne hän maksaa nykyisin myös veronsa.

