Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

50 euron korotus perusturvaan ja valtion metsät suojeluun – näillä teemoilla Vihreät lähtee eduskuntavaaleihin

1:04Miten lähellä hajoamista hallitus on, ministeri Ohisalo?Katso myös: Miten lähellä hajoamista hallitus on, ministeri Ohisalo?
Julkaistu 26.11.2022 12:04

MTV UUTISET – STT

Vihreät lähtee eduskuntavaaleihin teemoinaan köyhyyden poistaminen, koulutus ja ympäristönsuojelu. Puheenjohtaja Maria Ohisalo sanoi lauantaina puoluevaltuustossa puolueen ajavan 50 euron korotusta perusturvaan, joka tulisi maksamaan noin 100 miljoonaa euroa. 

Koulutusta tulisi kehittää kasvattamalla peruskoulun tuntimäärää.

–  Peruskoulussa on vähemmän oppitunteja Suomessa kuin monissa muissa maissa. Lisäämällä tuntien määrää luotaisiin enemmän aikaa oppimiselle.

Ympäristönsuojelun alalla vihreät haluaa, että kaikki valtion omistamat vanhat ja luonnontilaiset metsät tulisi suojella.

–  Siinä ei käytäisi yksityisten maanomistajien kukkarolla, ja se voitaisiin päättää vaikka huomenna, jos tahtoa olisi, Ohisalo sanoi.

Lisäksi Suomessa pitäisi ennallistaa noin miljoona hehtaaria pieleen ojitettua suota.

–  Tästä miljoonasta hehtaarista valtaosa palautuu ennalleen, kun se vain jätetään rauhaan. Vain noin 200  000 hehtaaria vaatisi lisätoimia palautuakseen, Ohisalo sanoi.

Ajatusvirhe väsyneenä

Ohisalo palasi puheensa yhteydessä perjantaina järjestettyyn SAK:n vaalitenttiin, jossa hän esitti, että kokopäiväisestä työstä tulisi saada ainakin 1 500 euron kuukausipalkkaa, sillä oletuksella että sitä täydennetään perustulolla.

Puhetekstinsä jatkoksi liitetyssä kirjallisessa kysymys- ja vastausosiossa Ohisalo totesi, että vastaus oli virhe.

–  Lapsen vuoksi huonosti nukutun yön jälkeen vastasin epähuomiossa ohi kysymyksen. Tämä oli ihan karkea ajatusvirhe osaltani. Eihän 1  500 euroa ole millään tavalla reilu palkka, ei etenkään silloin, jos ihminen tekisi täyspäiväistä työtä, Ohisalo selvitti tekstissä.

Ohisalon mukaan pitäisi löytää keinoja, joilla voi tehdä töitä myös vaikkapa kahtena tai kolmena päivänä viikossa.

–  Tähän siis 1  500 euroakin viittasi. Yritin tuoda esille soininvaaralaista ajatusta siitä, että kaikkien työkyky ei ole aina täydellinen. Perustulo voisi silloin täydentää toimeentuloa, jotta entistä useampi voisi päästä kiinni työn syrjään.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Vihreiden vaaliohjelmassa korotetaan opintorahaa 100 eurolla ja lisätään korkeakoulujen rahoitusta – Ohisalo vaatii peruskoulussa perusasioita kuntoonVihreiden Iiris Suomela antaa puheenjohtajan sijaisuudesta itselleen kouluarvosanan 8Vihreiden ohjelmaluonnos: Sunnuntailisät ehkä historiaan, rahaa luonnonsuojeluun ja yli kahden vanhemman salliminen lapselleVasemmistoliitto tyrmää kokoomuksen ehdotuksen työttömyysturvan muutoksista: "Tuttua kokoomuksen politiikkaa"Rinne lupasi vappupuheessaan: Aktiivimallin leikkaus perutaan ja 0,7 hoitajan mitoitus hoidetaan – listalla myös "vappusatanen"MTV:n tentissä Li Andersson: Vanhustenhuollon kriisi on ratkaistava äkkiä, puolueen 2 miljardin vaaliohjelmaan rahat verouudistuksista – "Verotukijärjestelmä on antelias ja kohdistuu vain tietyille"
VihreätMaria OhisaloKotimaaPolitiikka

Tuoreimmat aiheesta

Vihreät
  • Eilen15:41
    Politiikka

    Paperittomien terveydenhuollosta repesi riita – Fatim Diarra: "Vaarallista kiusantekoa"

  • 20.9.18:10
    Ukrainan sota

    Vihreät vaativat lisäpakotteita Venäjälle Ukrainan tukemiseksi: "Riittävän kovaa ja heti"

  • 17.9.16:39
    Politiikka

    "Hallitus ei voi jäädä PS:n ja KD:n panttivangiksi": Oppositiotriolta vetoomus Palestiinan tunnustamisesta

  • 16.9.18:25
    Eduskunnan takahuone

    Kansanedustajan yöllinen tiedote käynnisti keskustelun – "Siinä sohvalla istuessa sen naksuttelin"

  • 5.9.14:35
    Eduskunta

    Vihreät: Näin Suomesta voidaan tehdä hiilineutraali 10 vuodessa – "Piittaamattomuus ilmastokriisistä on haitallista myös taloudelle"