Kuten Porsche Taycanilla tehty maailmanennätys osoittaa, on sähköauton rajallista toimintamatkaa mahdollista kompensoida nopealla latauksella.
Vaikka Porsche Taycan ei ole mitenkään erityisen pienikulutuksinen sähköauto, mahdollistaa sen 800 voltin sähköjärjestelmä erittäin nopean lataamisen.
Tuorein osoitus tästä on Guinnessin virallinen maailmanennätys, joka syntyi, kun yli 4 500 kilometrin matkalla USA:n länsirannikolta itärannikolle autoa ladattiin ainoastaan 2 tuntia, 26 minuuttia ja 48 sekuntia.
Edellinen ennätys oli Kia EV6:n hallussa, kun marraskuisella matkalla Los Angelesista New Yorkiin auton lataustauot kestivät 7 tuntia ja 10 minuuttia. Kiaa ennen ennätys kuului Teslalle, jolla latauksiin kului lähes 13 tuntia samalla reissulla.
Lue myös: Hajottiko huolimaton hinurikuski sähköauton akuston? Jäätävälle 28 000 dollarin laskulle etsitään maksajaa
– Olen ylpeä ja suoraan sanottuna vähän yllättynyt, että uusi ennätys syntyi niin suurella marginaalilla, kuljettaja Wayne Gerdes toteaa Porschen tiedotteessa.
