Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

120 pyöräilijää eristää Kilpisjärven ja sulkee Norjan rajan autoilijoilta tunneiksi kesken turistisesongin – ylikonstaapeli ennakoi kilometrien jonoja

7:12Liikenne suljetaan Kilpisjärvelle tuntikausiksi pyöräkilpailun vuoksi – Lapin poliisi kertoo tilanteestaLiikenne suljetaan Kilpisjärvelle tuntikausiksi pyöräkilpailun vuoksi – Lapin poliisi kertoo tilanteesta
Julkaistu 06.08.2021 14:40

Noora Knapp

noora.knapp@mtv.fi

Vuosittainen maantiepyöräilykilpailu aiheuttaa muutoksia autoilijoiden suunnitelmiin perjantaina.

Norjan rajalle johtava Valtatie 21 on suljettu kaikelta liikenteeltä Kilpisjärven kylältä Norjan rajalle tänään kello 15 ja 20 välisenä aikana pyöräilykilpailun takia.

Raskaan liikenteen osalta sulku alkoi jo kello 12. 

Ylikonstaapeli Jarkko Rytilahti uskoo, että ongelmatilanteilta voidaan välttyä aktiivisen tiedotuksen ansiosta.

– Toivotaan, että suurilta hankaluuksilta vältytään ja toivottavasti ennakkotiedotus onnistuu. Järjestäjän toimesta on oltu yhteydessä suoraan raskaan liikenteen kuljetusyrityksiin.

Arctic Race of Norway on kansainvälinen vuosittainen maantiepyöräilykilpailu, joka käydään Pohjois-Norjassa. Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun kilpailijat ajavat kisassa myös Norjan ulkopuolella.

Nelipäiväisen kisan toisena päivänä pyöräilijät ajavat maaliin Kilpisjärven puolella. 

Tiesulku estää autoilijoiden mahdollisuuden ajaa Kilpisjärven taajamaan, sillä käytössä ei ole kiertotietä.

– Ei siinä ole sellaista mahdollisuutta, että pyöräkilpailun aikana sinne muuta liikennettä päästettäisiin sekaan. Tällä tavalla täytyy taata se turvallisuus.

Lue lisää: 

Autoilijat huomio! Valtatie 21 suljetaan Kilpisjärven ja Norjan rajan väliltä useaksi tunniksi tänään

Poliisi järjestäjien apuna

Rytilahden mukaan poliisin rooli päivän aikana on toimia tapahtumajärjestäjien apuna. Pyöräilytapahtumassa on mukana poliisin mukaan 120 pyöräilijää.

– Lähtökohta on se, että kilpailun järjestäjä vastaa tapahtuman turvallisuudesta ja poliisi on tässä lisänä. Järjestäjän toimesta hoidetaan liikenteen pysäyttäminen ja ohjaaminen. 

Poliisin mukaan liikkeellä on todennäköisesti lomailijoita ja kotimaanmatkailijoita. Norjan kiristyneet maahantulorajoitukset suomalaisille saattavat kuitenkin vaikuttaa autoilijoiden määrään perjantaina.

Kilpisjärveltä ei pääse tiesulun johdosta myöskään Norjan puolelta.

– Olemme siinä uskossa, että kyllä tähän useita kilometrejä pitkät jonot voi henkilöautoliikenteestä muodostua.

Norjasta Suomeen tulijoiden ja vastaavasti muualta Suomesta Kilpisjärvelle tai Norjaan menijöiden kannattaa poliisin mukaan ennakoida tiesulku ja odottaa tien avautumista muualla kuin Norjan rajan tai Kilpisjärven taajaman läheisyydessä. 

Lisää aiheesta:

Autoilijat huomio! Norjaan vievä Valtatie 21 suljetaan Kilpisjärven taajaman ja rajan väliltä useaksi tunniksi tänäänPoliisi raportoi Uudenmaan eristyksen ensimmäisestä päivästä moottoritien rampilta: Henkilö yritti tahallisesti ylittää rajan jalkaisin Orimattilan kupeessa – sakot napsahtivatNyt se alkaa: Uudenmaan rajalle moottoritien varteen on jo raahattu rauta-aitoja ja autonrenkaita  – "Vastaan tuli paljon armeijan autoja"Suljetuilla rajoilla on ollut rauhallista – yksittäiset henkilöt yrittäneet yli väkisinEuroopan neuvoston kokous sotkee Helsingin liikenteen täydellisesti – odotettavissa pitkiäkin pysäytyksiä: "Jos sinne on mentävä, tarvitaan pitkää pinnaa"Valtatie 21 on autoilijoiden painajainen, jolle "kukaan ei tee mitään" – rekkoja ojassa päivittäin, tie poikki jopa tunteja
LiikennePoliisiLappiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Liikenne
  • 19:52
    Teboil

    Teboil ei kommentoi mahdollista omistajanvaihdosta: "Seuraamme tilannetta"

  • 14:36
    Liikenneonnettomuudet

    Onnettomuus Kehä III:lla Vantaalla

  • 13:49
    Politiikka

    Ministeri Ranne: Tunnin junasta voi tulla sopu pian

  • 13:35
    Teboil

    MTV:lle vahvistus: Teboil myydään

  • Eilen19:33
    Talvi

    Talvi yllätti autoilijat karusti Venäjällä