Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

100 miljoonaa euroa: Näin paljon odotettua vähemmän Viro sai alkoholiveroa viime vuonna

2:20Viron uudistettu alkoholipolitiikka epäonnistunut pahastiViron alkoholipolitiikan uudisyus epäonnistui pahasti. katso video!
Julkaistu 15.02.2019 06:27
Toimittajan kuva

Pertti Nyberg

pertti.nyberg@mtv.fi

Viime vuonna Viron valtion kirstuun ropisi 231,8 miljoonaa euroa alkoholin valmisteveroa. Vuotta aiemmin tulo- ja menoarvioon oli kirjattu, että veroa kerääntyisi vuoden aikana yhteensä 332,7 miljoonaa euroa.

Toteutuneen todellisuuden ja alkuperäisen toiveen välillä on yli sata miljoonaa euroa, kertoo Postimees-lehti.

Tosin valtionvarainministeriö korjasi jo kesällä arviota reippaasti alaspäin. Syksyllä uusien laskelmien jälkeen odotettiin, että erilaisista alkoholituotteista valtio saisi 259 miljoonaa euroa. Tähänkään summaan ei siis päästy. 

Valtiovarainministeriön lehdistöedustaja Ott Heinapuu kertoi Postimees-lehdelle, että yksi syy tavoitteiden alittamiseen oli se, että hallitus perui tämän alkaneen vuoden alkuun suunnitellun alkoholin valmisteveron korotuksen.

Koska alkoholivero ei noussut nyt vuoden alussa, ihmiset eivät rynnänneet joulukuussa täyttämään alkoholivarastojaan ja valtio jäi ilman oletettuja lisätuloja.

Suomalaiset ostavat vähemmän

Heinapuu myöntää, että syynä on myös "oleelliset muutokset kuluttajan käyttäytymisessä, alkoholinkäytön tottumuksissa sekä rajakaupassa".

Postimees-lehden toimittaja tulkitsee, että todellisuudessa alkoholiveron vajaus johtuu siitä, että virolaiset ostavat suuria määriä alkoholia Latviasta, josta sitä saa halvemmalla. Ja toisaalta suomalaiset ostavat Virosta alkoholia aiempaa vähemmän.

Eniten väheni tulot oluen myynnistä. Oluen myynti väheni lähes kolmanneksen. Viinaa myytiin kuusi prosenttia vähemmän ja viiniä yhdeksän prosenttia aiempaa vähemmän.  

Lisää aiheesta:

Kilpailu suomalaisista viinaturisteista kiristyy – Latvia iski tiskiin vastineensa Viron veroalelleMyös Latvia laskemassa viinaveroa heinäkuun alusta – Viron pääministeri: "Tähän ralliin me emme lähde"Nyt se on aivan varmaa: Viron parlamentti hyväksyi alkoholiveron laskunAlkoholiveron korotus meni täysin pieleen Virossa – verotulot vähenivät ja kulutus kasvoiViro ei halua menettää suomalaisia alkoholin ostajia – puolittaa veronkorotuksetViron uusi alkoholipolitiikka epäonnistumassa – alkoholiveroa vain nostetaan: ”Aika surullista”
ViroAlkoholiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Viro
  • Eilen19:13
    Puolustusvoimat

    Puolustusvoimat MTV:lle: Suomi vaihtaa paikkaa Natossa ensi vuonna

  • 30.10.06:00
    Olympiastadion

    Miksi Olympiastadionin ensi kesän konserttikalenteri on typötyhjä? Suomen ykkösareenan johto vastaa

  • 20.10.16:31
    Turvallisuus

    Työntekijä sai hengenvaarallisen sähköiskun, kun nostopuomi osui voimalinjaan – virolaisyritykselle tuomio

  • 16.10.18:43
    Europol

    Iso operaatio Itämerellä: Poliisi sai kiinni 40 rikollista

  • 12.10.19:27
    Venäjä

    "Suomen syytä varautua" – tutkijoilla selvä näkemys Viron rajalle ilmestyneistä sotilaista