Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Viron uusi alkoholipolitiikka epäonnistumassa – alkoholiveroa vain nostetaan: ”Aika surullista”

2:20Viron uudistettu alkoholipolitiikka epäonnistunut pahasti
Julkaistu 19.11.2017 19:11

MTV UUTISET

Viron uudistettu alkoholipolitiikka näyttää epäonnistuneen pahasti. Verotulojen sijaan budjettiin on tulossa ammottava kymmenien miljoonien aukko, kun alkoholin osto on alkanut siirtyä erityisesti naapurimaahan Latviaan.

Myös suomalaiset ostavat yhä vähemmän alkoholia Virosta. Se näkyy mm. Tallinnan alkoholimyymälöiden liikevaihdossa

Kiristynyt alkoholipolitiikka on vähentänyt matkailua ja tuntuu myös muiden elinkeinojen aloilla.

Oluen valmisteveroja korotettiin Virossa tänä vuonna peräti 70 % ja ensi helmikuussa veroja pitäisi nostaa jälleen 10%.

– Aika surullista edes ajatella sellaista, koska silloin meidän oluemme hinta on sama kuin tarjoushinnat Suomessa, pohtii Olvi Groupin Baltian ja Valkovenäjän tuotantojohtaja Rein Sööt.

Maan hallitus ja sosiaali -ja terveysministeriö perustelevat verojen korotuksia terveyshaitoilla ja niiden aiheuttamilla kustannuksilla. Entinen valtionvarainministeri ja Reformipuolueen kansanedustaja pitää tilannetta täysin hullunkurisena.

– Luotettavat tilastot ovat osoittaneet, että vuodesta 2008 virolaisten alkoholin kulutus on vuosi vuodelta jatkuvasti vähentynyt. Ei ole mitään tarvetta tehdä tällaisia hysteerisiä muutoksia alkoholipolitiikkaan, toteaa kansanedustaja Jürgen Ligi.

Maan panimoliiton mukaan oluen kulutus on Virossa pienempi kuin keskimäärin EU-maissa ja verojen korotus pikemminkin suosii väkeviä juomia, joiden kulutus puolestaan on Euroopan korkeimpia.

Verojen korotuksissa kävi juuri niinkuin liitto epäilikin. Kauppareissut, myös suomalaisten, suuntaavat nyt yhä enenmmän Latvian puolelle. Siellä olut on kaksi tai jopa kolme kertaa halvempaa. Näin raha virtaa naapuriin, mutta haitat jäävät kotimaahan.

Viron budettiin on lisäksi syntymässä tämän myötä noin 100 miljoonan aukko eikä suinkaan 25 miljoonan euron lisäys, kuten odotettiin.

Lisää aiheesta:

Alkoholin veroale tänään voimaan Virossa – näin muutos vaikuttaa hintoihinNyt se on aivan varmaa: Viron parlamentti hyväksyi alkoholiveron laskunTuristikato ja ravintola-alan vaikeudet saivat Viron uuden hallituksen reagoimaan rajusti: Laskee mietojen alkoholijuomien veroa merkittävästiAlkoholiveron korotus meni täysin pieleen Virossa – verotulot vähenivät ja kulutus kasvoiVirolaiset alkoholintuottajat pelkäävät viinarallia – arvion mukaan puolet Virossa juodusta oluesta ostetaan ensi vuonna LatviastaViro kiristää tuntuvasti alkoholipolitiikkaansa – tämä kaikki muuttuu
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 13:34
    Petteri Orpo

    Petteri Orpo pyysi anteeksi perussuomalaisten puolesta – MTV analysoi, miksi

  • 13:02
    Lentokoneet

    Pohjoismaiden ilmavoimilta näyttävä joulukuusi taivaalle: "On etuoikeus lentää yhdessä"

  • 12:05
    Sudet

    Autonkuljettaja törmäsi suteen Inkoossa – loukkaantunut eläin yhä maastossa

  • 11:29
    Kela

    Kelan etuuksia väärinkäytetty miljoonien edestä – tällaista keinoa nyt esitetään

  • 10:31
    Sää

    Katso, onko sinulle luvassa valkoinen joulu – puolet Suomesta saamassa lumipeitteen