Leivo suloinen kesätorttu, jossa on yllinkyllin mansikoita. Taivaallisen hyvän tortun pitäisi riittää kahdeksalle hengelle, mutta kuusikin ihmistä syö sen viimeistä murua myöten. Kokoa torttu juuri ennen tarjoilua, ettei rapea kaurapohja pehmene.
- Ruokavalio: Kananmunaton
6-8 hengelle
- 125 g voita
- 2 dl kauraryynejä
- 1 dl vehnäjauhoa
- 1 dl sokeria
- 1 tl leivinjauhetta
- 2 l mansikoita
- 2 dl ruokajogurttia
- 1-2 rkl tomusokeria
- 1 dl punaviinimarjahyytelöä
- syötäviä lehtiä
Valmistusohje
1. Torttupohja: lämmitä uuni 200 asteeseen. Sulata voi. Sekoita kauraryynit, vehnäjauhot, leivinjauhe ja sokeri voisulan kanssa taikinaksi. Painele taikina irtopohjavuokaan, jonka läpimitta on n. 28 cm. Paista uunin keskitasolla 16-17 minuutttia. Anna pohjan jäähtyä.
2. Täyte: sekoita jogurttiin tomu- ja vaniljasokeri ja levitä täyte jäähtyneelle pohjalle. Kaurapohja pehmenee nopeasti, joten täytä torttu vasta juuri ennen tarjoilua.
3. Huuhtele ja valuta marjat, poista kannat ja halkaise suurimmat mansikat. Levitä marjat pohjalle. Sulata punaviinimarjahyytelö mikrossa (n. 45 sek.) tai kiehuvassa vesitilkassa. Kiillota mansikat penslaamalla ne hyytelöllä. Voit koristella tortun kauniilla lehdillä, jotka olet huuhdellut huolellisesti.
Aiheeseen liittyvää:
Makuja-videot
Parhaat ruokaohjelmat
-
Kaappaus keittiössä
Huippukokki Kari ‘Kape’ Aihinen rientää suomalaisten kotikokkien avuksi. Nirsoilu, napostelu ja liian yksipuoliset ruokavaliot jäävät historiaan, kun Kape palauttaa keittiöihin tekemisen ilon sekä tuo lautasille värejä ja terveellisiä, maukkaita ruokia. Tehdään keittiöstä taas kodin paras paikka!