Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Koko Suomi leipoo: Aromikas savukalaleivos

Julkaistu 02.12.2019 20:30

MTV LIFESTYLE

Koko Suomi leipoo -ohjelman viidennen kauden neljännessä jaksossa taidonnäytetehtävässä kilpailijat leipovat voileipäkakusta uuden version.

Leipä (3 kpl)

  • 9 dl vettä
  • 9 dl vehnäjauhoja
  • 4,5 dl ruisjauhoja
  • 3 dl kaurahiutale
  • 75 g hiivaa
  • 0,5 dl siirappia
  • 3 tl suolaa
  • 0,75 dl rypsiöljyä
  • vuokien voiteluun 1 dl rypsiöljyä

Täyte

  • 600 g lämminsavustettua lohta (ruodotonta)
  • 1 ruukku tilliä
  • 2 dl majoneesia
  • 2,5 dl maustamatonta tuorejuustoa
  • 10 anjovisfilettä
  • 3 keitettyä kananmunaa
  • 1 dl vettä
  • 1 lime
  • 2 kokonaista mustaa limeä

Suolaiset keksit

  • 4 dl kauraleseitä
  • 4 dl vehnäjauhoja
  • 100 g sulatettua voita
  • 2,5 dl vettä
  • 3 tl suolaa
  • 4 rkl seesamin siemeniä
  • sormisuolaa koristeeksi pinnalle

Kuorrute

  • 400 g tuorejuustoa
  • 100 g majoneesia
  • ripaus sitruunapippuria
  • loraus limen mehua

Lisäksi

  • 1 ruukku herneenversoja
  • 3 limeä
  • 20 kpl kirsikkatomaatteja
  • kourallinen ituja
  • 10 viiriäisen munaa

Valmistusohje

LEIPÄ (3 kpl): Lämmitä vesi kädenlämpöiseksi ja sekoita siihen hiiva. Lisää ruisjauhot ja kaurahiutaleet, sekä suola, siirappi ja öljy. Sekoita. Lisää vehnäjauhot ja sekoita taikinaa, kunnes kaikki ainekset ovat sekoittuneet. Anna kohota tunnin verran. Voitele leipävuoat ja kaada taikina niihin. Anna kohota noin 30 min. Paista 175-asteisessa uunissa noin 45 minuuttia.

TÄYTE: Kiehuta 1 dl vettä ja laita 1 halkaistu musta lime veteen likoamaan. Halkaise myös toinen lime ja hienonna sen sisus. Sekoita tuorejuusto ja majoneesi monitoimikoneessa. Nypi lohi pieneksi ja lisää tuorejuusto-majoneesiseokseen. Tarkista samalla, ettei lohessa ole ruotoja. Pienennä anjovisfileet ja kananmunat ja lisää täytteeseen. Silppua joukkoon tilliä oman makusi mukaan. Sekoita. Ota mustan limen kuoret pois uuttumasta ja kaada liemi täytteen joukkoon. Lisää myös hienonnettu musta lime. Sekoita huolellisesti.

Leikkaa leipä tasaisiksi, melko ohuiksi siivuiksi pituussuunnassa. Leikkaa siivuista kovat reunat ohuelti pois. Levitä leipäviipaleet lomittain kelmun päälle. Kaulitse leipiä niin, että ne ottavat kiinni toisiinsa ja rakenne tiivistyy. Kostuta leivät limellä maustetulla vedellä. Levitä täyte tasaisesti koko leipämaton päälle. Kääri leivät rullalle kelmua apuna käyttäen, samalla tavalla kuin kääretorttu. Leikkaa terävällä veitselle kääretortusta kymmenen leivosta ja käännä ne kyljelleen.

SUOLAISET KEKSIT: Sekoita keskenään leseet, jauhot ja suola. Sekoita joukkoon vesi ja sulatettu voi. Nosta taikina kovettumaan jääkaappiin vähintään puoleksi tunniksi. Kauli taikina leivinpaperin päällä ohueksi levyksi ja leikkaa keksit haluamaasi muotoon. Ripottele päälle seesaminsiemeniä ja sormisuolaa. Painele ne levyyn kiinni. Paista 225-asteisen uunin keskitasolla noin 25 minuuttia tai kunnes ne ovat saaneet väriä. Jäähdytä ja irrottele toisistaan.

KUORRUTE: Sekoita kaikki ainekset huolellisesti keskenään. Levitä tai pursota seos leivosten päälle mieleiselläsi tavalla Wiltonin 2D-tyllaa käyttäen.

LISÄKSI: Keitä viiriäisen munia kiehuvassa vedessä 3 minuuttia. Kaada vesi pois ja anna kuorten kuivahtaa. Jäähdytä kylmässä vedessä. Leikkaa viiriäisen munat kahtia ja irrota kuoret. Koristele leivonnainen mieleiseksesi käyttäen tuoreita kasviksia ja yrttejä.

Lisää aiheesta:

Koko Suomi leipoo: Kukkaan puhjennut juustopiiras, Ilonan reseptiKoko Suomi leipoo: Lena’s cheezy potato pie, Lenan reseptiKoko Suomi leipoo: Etelä-Karjalainen vetyleipäpitko, Janin reseptiKoko Suomi leipoo: KurpitsasämpyläKoko Suomi leipoo: Amandan saaristolainen savulohihyydykekakkuKoko Suomi leipoo: Loppu kesän tuulahdus
Koko Suomi leipooKoko Suomi leipoo -reseptitLeivontaLeivontaMakeat leivonnaisetJälkiruoat

Tuoreimmat aiheesta

Koko Suomi leipoo
  • 10.6.13:58
    Koko Suomi leipoo -reseptit

    Koko Suomi leipoo: Kesäheinän juhlakattaus, Sarahin resepti

  • 10.6.13:35
    Koko Suomi leipoo -reseptit

    Koko Suomi leipoo: Juhannusjuhlat, Johannan resepti

  • 5.6.14:18
    Koko Suomi leipoo -reseptit

    Koko Suomi leipoo: Keskikesä saaristossa, Ilonan resepti

  • 5.6.12:55
    Koko Suomi leipoo -reseptit

    Koko Suomi leipoo: ”Sweet and savoury” -tartaletit, Sarahin resepti

  • 5.6.12:37
    Koko Suomi leipoo -reseptit

    Koko Suomi leipoo: Raparperikerkkis, Lauran resepti