Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Yle: Harva kauppa noudattaa lakia – asiakkaat maksavat kovaa hintaa salaattibaarien rasioista

Kuningaskuluttaja vieraili pääkaupunkiseudun K-Citymarketissa ja Prismassa. Näissä kaupoissa mittauslaitelakia ei noudatettu.
Kuningaskuluttaja vieraili pääkaupunkiseudun K-Citymarketissa ja Prismassa. Näissä kaupoissa mittauslaitelakia ei noudatettu. Shutterstock
Julkaistu 11.10.2016 08:38

MTV LIFESTYLE

Ylen Kuningaskuluttaja-ohjelman tekemän selvityksen mukaan asiakkaat joutuvat maksamaan salaattibaarien pakkauksista kovaa kilohintaa. 

Harva kaupan salaattibaareista lounaansa ostava asiakas tietää, että lain mukaan pakkauksen paino on vähennettävä ennen hinnan laskemista.

Asiakkaiden tietämättömyys ja kauppiaiden välinpitämättömyys on Kuningaskuluttajan selvityksen mukaan johtanut siihen, että asiakkaat joutuvat maksamaan pakkauksista samaa kilohintaa kuin salaatista, eli jopa 15,90 euroa kilolta. 

Pelkistä pakkauksista kertyy hintaa aterian verran

Mittauslaitelain mukaan punnittavissa tuotteissa pakkauksen paino on vähennettävä eli taarattava ennen hinnan laskemista. Laki ei määrittele vähennettävälle painolle alarajaa, eli asiakkailla olisi täysi oikeus vaatia salaattibaarin pahvipakkauksen painon osuuden vähentämistä loppuhinnasta.

Selvityksen mukaan asiakas, joka ostaa salaattiaterian jokainen työpäivä, joutuu maksamaan kuukaudessa yhden reilun salaattiaterian verran ylimääräistä pelkistä pakkauksista. Sama pätee myös esimerkiksi irtokarkkeihin, joissa ahkera irtokarkkien ostaja voi joutua maksamaan pelkistä pahvipusseista huomattavan summan.

Kuningaskuluttajan mukaan vaa’an oikeellisuus on helppo tarkistaa. Jos vaaka tulostaa tyhjälle rasialle tai pakkaukselle hinnan, taara ei ole asetettu. Pakkauksen painon vähentämistä voi tällöin vaatia viimeistään kassalla. 

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lähde: Yle 

Lisää aiheesta:

Jauhelihapaketin teksti hämmentää asiantuntijaa – miksi ruokapakkauksiin lätkäistään kryptisiä merkintöjä?Punnitsimme 30 jääsalaattipussia ruokakaupassa – tässä tulosRanskassa varoitellaan jo suomalaiskaupoistakin tutusta ilmiöstäOvela temppu saa sinut maksamaan enemmän tutusta ruokakaupan tuotteesta – on kuitenkin täysin laillista: "Tulee petetty olo"Nyt on heviä! Nummelalaisen Danielan "Prisma-niksi" on nerokas – jakaa silti mielipiteet: "En tiedä, mitä kauppiaat ovat tästä mieltä"Hintalappu paljastaa älyttömän epäkohdan makaronipussien kilohinnoissa – näin kauppaketjut kommentoivat erikoista hintailmiötä
RuokakauppaMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ruokakauppa
  • ma17:14
    Ruoka

    100 päivää jouluun! Näin saat joulukonvehteja yli puolet halvemmalla

  • 13.9.09:44
    Juomat

    Energiajuomia myydään pikkulapsillekin – Normalin maajohtaja: "Suositus ei ole myyntikielto"

  • 11.9.07:44
    Ruoka

    Oletko hoksannut tätä kaupan paistopisteellä? Jere aivan äimänä

  • 1.9.07:43
    Ruoka

    Tiesitkö? Paistopisteen liha- ja riisipiirakoita ei saisi syödä enää ostopäivän jälkeen

  • 20.8.09:23
    Ruoka

    Raju väite jauhelihapulasta: "Kauppa mieluummin myy ei-oota"