Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Vaalea, ohut saaristolaisleipä

MTV Oy, All rights reserved
Julkaistu 05.03.2013 19:46

Saaristolaisleipä mielletään usein tummanpuhuvaksi, maltaiseksi ja makeahkoksi leiväksi. En tunne saaristolaiskulttuuria Pohjanlahden kummaltakaan puolelta sen tarkemmin, mutta Ruotsin rannoilta löysin tällaisen vaalean ja ohuen, myöskin saaristolaisleiväksi kutsutun reseptin. Nopeasti ja helposti tehtävä leipä valloitti heti makunystyrät. Kannattaa kokeilla myös vahvojen juustojen kanssa. Yhdessä leivän makeuden kanssa ne ovat hieno makupari. Kaulin taikinaa tosi ohueksi ja ei-niin-ohueksi. Molemmat toimivat hyvin. Ohuemmasta tuli hiukan rieskamainen ja toisesta mehevämpi. Ottaessa leivän uunista ei pidä pelästyä muhkeaa olomuotoa. Se on vain kuprulla. 

Vaalea, ohut saaristolaisleipä

3-4 leipää

12 dl vehnäjauhoja

2 dl ruisjauhoja

1 dl siirappia

25 g hiivaa

2 rkl voita

5 dl vettä

2 tl suolaa

Sulata voi kattilassa ja kaada sekaan vesi. Lämmitä kädenlämpöiseksi. Murenna hiiva kulhoon. Kaada neste sekaan ja sekoita, kunnes hiiva on liennut. Lisää siirappi ja suola. Sekoita joukkoon jauhot, mutta säästä 1 dl vehnäjauhoja alustan jauhottamiselle. Vaivaa 5-10 min. Peitä kulho liinalla ja anna kohota 30 min. Jaa taikina 3-4 osaan. Kauli taikina jauhotetulla alustalla halkaisijaltaan n. 30 cm levyksi. Siirrä leipä leivinpaperille. Pistele pintaa haarukalla. Peitä liinalla ja anna kohota vielä 30 min. Kuumenna uuni sillä välin 250 asteeseen. Paista leipiä 6 minuuttia, kunnes ne ovat saaneet hiukan väriä pintaan. Jäähdytä ritilän päällä, jotta pohja ei vetisty.

http://blogit.mtv.fi/sivumaku/files/2013/03/saaristoleipa_pohja-1024x768.jpghttp://blogit.mtv.fi/sivumaku/files/2013/03/saaristoleipa_littana-1024x521.jpg http://blogit.mtv.fi/sivumaku/files/2013/03/saaristoleipa_kupru-1024x670.jpgMTV Oy, All rights reserved

Lisää aiheesta:

Joulun hittitortut gluteenittomina – hurmaavat suolaiset ja makeat reseptitKoko Suomi leipoo: Tekninen tehtävä – ViineritÄlyttömän helppo ja nopea tapa valmistaa leipää – joko olet kokeillut?Maailmalla palkitut pikkuleivät ovat suomalaista alkuperää: "Vievät kielen mennessään"Vaalea maalaisleipäMakeat hampurilaiset
leipäleivontareseptisaaristolaisleipä

Tuoreimmat aiheesta

leipä
MTV Oy, All rights reserved
  • 16.09.201910:29
    välipala

    Reuben Sandwich – jenkkien bistroklassikko

  • 26.03.201613:16
    bisnes

    Ravintolakonsepti - yksi tällainen, kiitos!

  • 25.12.201510:12
    Croque Monsieur

    Croque Monsieur - joulun tähteiden herkkusijoituspaikka

  • 01.10.201520:30
    pikaruoka

    Ruhtinaallisen ranskalainen lounasleipä

  • 29.09.201518:25
    graham

    Grahampatongit - ehtii vaikka arkena