Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Uusi terveellinen ja herkullinen vaihtoehto sipseille on keksitty – tässäkö seuraava trendiherkku?

Shutterstock
Julkaistu 14.08.2018 20:01

Petra Sundell

petra.sundell@mtv.fi

Jos lehtikaalisipsit alkavat kyllästyttää, kokeile välillä vielä herkullisempaa suomalaista versiota eli keräkaalisipsejä. Tässäkö seuraava trendiherkku?

Katso yllä olevalta videolta, miten sipsipussin saa suljettu tiiviisti taittelemalla!

Viime vuosina erilaiset versiot perinteisille perunasta tehdyille sipseille ovat nostaneet suosiotaan. Yksi suurimmista trendeistä ovat olleet lehtikaalisipsit.

KOKEILE MYÖS! Hyvä vaihtoehto lehtikaalisipseille ovat myös pinaattisipsit! Reseptin voit katsoa täältä.

Todellisuudessa monien mielestä lehtikaalisipsit eivät kuitenkaan vedä terveellisyydestään ja täyttävyydestään huolimatta vertoja oikeille perunasipseille.

Delish-sivusto kuitenkin vinkkaa seuraavasta herkullisesta sipsitrendistä, joka taatusti maistuu paremmalta – ja on ehdottomasti edullisempi valmistaa.

Uusi vaihtoehto perinteisille sipseille ovat kaalisipsit!

Tutusta, suomalaisesta keräkaalista syntyvät täydelliset ja terveelliset sipsit, jotka eivät ole yhtä heiveröisiä ja kitkeriä kuin lehtikaalisipsit. Katso helppo resepti alta!

Keräkaalisipsit, kuudelle

1 iso keräkaali
0,6 desiä raastettua parmesaania
2 ruokalusikallista extra-neitsytoliiviöljyä
Suolaa ja pippuria

Valmistus

Kuumenna uuni 150 asteeseen. Aseta kaksi ritilää kahden uunipellin päälle. Revi kaalin lehdet isoiksi palasiksi, jätä pois kuitenkin paksuin ulkoreuna kaalista. Laita revityt kaalinlehdet kulhoon ja sekoita joukkoon raastettu parmesaani sekä oliiviöljy. Mausta reippaasti suolalla ja pippurilla.

Asettele kaalit ritilöille yhteen kerrokseen. Paista uunissa kaaleja, kunnes ne ovat kullanruskeita ja rapeita, eli noin 30–40 minuuttia.

LUE MYÖS: Himoitsetko sipsejä tai suklaata? Näistä elimistön puutostiloista ruokahimosi yrittävät sinulle kertoa

Lähde: Delish

Lisää aiheesta:

Oletko jo maistanut? Hämmentävästä ranskalaisherkusta tuli yhtäkkiä hitti – testasimme oudon yhdistelmän”Miljoona kertaa parempia kuin tavalliset perunalastut" – et ikinä usko, mistä nämä koukuttavat herkut on tehty Rapea ja herkullinen lopputulos! Tämä on ehdottomasti paras tapa kypsentää parsakaaliTässäkö Suomen seuraava ruokahitti? Superterveellinen korvike riisilleTee itse superhyviä sipsejä – parempia kuin kaupan valmiit!Terveellistä ja herkullista – nämä huikeat sipsit hakkaavat perunalastut mennen tullen!
VihanneksetMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Vihannekset
  • 8.10.19:47
    Mainonta

    K-kauppa vihjaili meloneista – sai huomautuksen

  • 31.8.12:46
    Syöpä

    Syötkö jo näitä? Tietyt vihannekset saattavat pienentää suolistosyövän riskiä

  • 23.7.17:01
    Ruokakauppa

    "Ei kehtaa pitää myynnissä täyteen hintaan" – loimaalaiskauppa taklaa hävikkiä "euron laareilla"

  • 14.7.15:09
    Paprika

    Yksi niksi tekee paprikasta vastustamattoman – oletko jo kokeillut?

  • 6.5.07:44
    Kasvikset

    Eikö puoli kiloa kasviksia päivässä täyty? "Close enough", sanoo uusi lautasmalli