Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Uskomaton uutuusbaari: Täällä et maksa juomista, vaan ajasta – kympillä saat juoda tunnissa niin paljon kuin haluat

Mitenköhän uutuusbaarin konsepti toimisi Suomessa?
Mitenköhän uutuusbaarin konsepti toimisi Suomessa?Shutterstock
Julkaistu 09.11.2019 09:01

Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Yhdysvalloissa toimiva baari myy alkoholijuomien sijaan aikaa.

Yhdysvaltain St. Louisiin on avattu Open Concept -niminen baari, joka on kaikkea muuta kuin tavanomainen: baari nimittäin myy juomien sijaan aikaa. Keskimäärin kymmenen dollarin tuntihinnalla asiakas saa juoda niin paljon valittuja cocktaileja, viinejä ja olutta kuin haluaa. Hintaan kuuluu tuttuja cocktaileja, kuten margarita, gin tonic, viskikola ja cuba libre. Viinit ja oluet tulevat hanasta.

Jos perusjuomien sijaan haluaa kuitenkin satsata "ylähyllyn juomiin", voi ostaa 20 dollarin tuntipassin. Tähän hintaan saa jo juoda hieman parempia viinejä, väkeviä alkoholijuomia kuten viskiä ja konjakkia sekä shotteja.  

Kun tunnin juomisaika on kulunut, asiakas saa tekstiviestin ajan päättymisestä. Baarin omistajien mukaan henkilökunta on koulutettu tunnistamaan, jos asiakas on liian päihtynyt.

– Tarjoamme heille nesteytystä ja pyydämme hidastamaan juomista, baarin omistaja Michael Butler kommentoi.

Baari on herättänyt runsaasti keskustelua ja kritiikkiä Yhdysvalloissa – osaksi siksi, että omistaja Michael Butler on paikallisen demokraattisen puolueen puheenjohtaja. Baarissa on muun muassa järjestetty puolueen vaalivalvojaiset. Ainakin demokraatti Marie Ceselski on jättänyt puolueen sen vuoksi, ettei halua itseään yhdistettävän yritykseen, joka kannustaa ihmisiä juomaan enemmän.

Lähde: Expressen

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Useat baarimestarit vihaavat sanaa mocktail – tästä se johtuuHans Välimäen baarissa cocktail voi maksaa jopa 200–300 euroa – tässä syy: "Niin sanottu ytimekäs ilta"Alkoholittomat baarit yleistyvät maailmalla – juhlailtoja ilman krapulan vaaraaBaarityöntekijät paljastavat: Näiden juomien tilaaminen on noloa!Huikea keksintö: Olutta saa nyt "pankkiautomaatista" – tämä olutmaatti myy hanasta suoraan tuoppiinTiesitkö? Happy hour -termi on "kielletty" Suomessa
AlkoholiMitä ihmettä?Makuja

Tuoreimmat aiheesta

Alkoholi
  • 1.11.08:15
    Kaupan ala

    Testasimme, saako alkoholijuomia ostettua kaupasta yhdeksän jälkeen

  • 31.10.13:58
    Halloween

    Ruotsin poliisi: Halloween-varoitus

  • 31.10.08:34
    Liikenne

    Ministeri: Uusien kuskien promilleraja alas

  • 15.10.05:00
    Terveys ja hyvinvointi

    USU: Alkoholikuolemien määrä kääntynyt nousuun – syy mysteeri

  • 8.10.17:44
    Politiikka

    "Haitat Suomeen, voitot ulkomaille" – näin eduskunta kuohui alkoholin kotikuljetuksesta