Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Tee itse terveellisempää suklaata: "Siitä saa todellisen nautinnon"

Raakasuklaa on usein terveellisempi valinta kuin perinteinen maitosuklaa.
Raakasuklaa on usein terveellisempi valinta kuin perinteinen maitosuklaa.Shutterstock
Julkaistu 14.10.2015 19:55

Janiko Kemppi

janiko.kemppi@mtv.fi

Raakasuklaan valmistaminen saattaa asiaan perehtymättömän silmissä näyttä pitkältä ja vaivalloiselta prosessilta. Näin ei kuitenkaan ole, vaan tätä terveysherkkua voi tehdä helposti myös kotona.

Raakasuklaata ei ole kotioloissa vaikeaa tehdä itse. Ravintoasiantuntija Jaakko Halmetoja ajautui itse valmistamaan raakasuklaata juuri siksi, että sen valmistaminen oli paljon helpompaa, kuin mitä hän oli kuvitellut.

– Jos alkaisin valmistamaan raakasuklaata nyt niin, että en olisi tehnyt mitään esivalmisteluja, minulta menisi 20 minuuttia siihen pisteeseen, että suklaa on jähmettynyt pakkasessa ja pääsee ottamaan ensipuraisut suklaasta, Halmetoja kertoo.

Raakasuklaa ei ole pelkkä herkku

Raakasuklaasta on tullut erittäin suosittu terveysherkku varsinkin urheilijoiden keskuudessa. Myös puhtaita raaka-aineita arvostavat ovat löytäneet raakasuklaan maailman.

Halmetojan mukaan raakasuklaa ei ole pelkästään maukas herkku, kun ajatellaan, että siihen voi lisätä esimerkiksi erilaisia rohdos- ja maustekasveja.

Muokkaa raakasuklaasta omaan makuun sopivaa

Raakasuklaan valmistuksessa hyvää on se, että sitä voi muokata helposti mieleisekseen.

– Lisäämällä erilaisia aineosia suklaaseen lisää, voi ruveta hiomaan makua omaan suuhun sopivaksi niin pitkälle, että siitä saa todellisen nautinnon välineen, Halmetoja sanoo.

Raakasuklaan makumaailmaa voi muokata helposti. Esimerkiksi perinteisen suklaan valmistamisessa käytetään kaakaovoita, mutta sen voi Halmetojan mukaan korvata vaikka kylmäpuristetulla kookosöljyllä.

Raakasuklaan valmistamiseen kannattaa käyttää mahdollisimman laadukasta kaakaota. Halmetojan mukaan ruokakauppojen valikoimat ovat yleensä hyviä raakasuklaan valmistamiseen. Hyviä kaakaojauheita löytyy joka puolelta Suomea, eikä Halmetoja ole vielä törmännyt huonoihin raakakaakaojauheisiin.

Raakasuklaassa haetaan aitoja makuja

Halmetoja kertoo, että monissa suklaissa maku on luotu keinotekoisesti.

– Jos tykkää jostain mausta, niin se on usein luotu hyvin keinotekoisesti valmiiseen suklaaseen. Jos suklaaseen laitetaan esimerkiksi vanilliinia joukkoon, niin makuspektri on hyvin suppea verrattuna siihen, että käytetään hyvää vaniljajauhetta.

Raakasuklaasta tulee nauttia

Inspiroiva puoli raakasuklaan valmistamisessa on Halmetojan mukaan se, että omia makumieltymyksiä ja -maailmoja voi rohkeasti lähteä etsimään.

– Koko nautintopuoli on vahvemmin läsnä siinä, kun lähtee käyttämään hyviä raaka-aineita. Maistelun ja ”play around” -meiningin pinnalle nostaminen liittyy vahvasti raakasuklaan valmistamiseen, Halmetoja painottaa. 

Lisää aiheesta:

Mikä on leivontasuklaan ja "tavallisen suklaan" ero?Jos olet syönyt pahaa tofua, se oli todennäköisesti valmistettu väärin – näin paistat siitä herkullisen rapeaaSuomalainen menestysresepti -ohjelman finalistit on valittu – mikä näistä tuotteista on seuraava ruokakauppojen ykköslanseeraus?Satu leipoi kakun, joka maistuu aivan Snickers-suklaalta: "Tämä on kyllä aivan järjettömän hyvää"Henri Alén paljastaa, miksi kasvikset maistuvat ravintolassa niin hyvältä – yksi kikka sen tekee: "Uskomattoman hyviä!"Suklaamestari vinkkaa: Näistä merkeistä tunnistat laadukkaan suklaan – "kyllä sen eron maistaa"
SuklaaMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Suklaa
  • 7.10.18:46
    Takaisinvedot

    Ostitko tämän suklaalevyn? Palauta takaisin kauppaan!

  • 30.9.10:22
    Ruoka

    Aladdin- ja Paradis-konvehtirasioihin iso muutos

  • 24.9.17:16
    Joulu

    Kolme kuukautta jouluun: Tästä syystä joulumakeisia myydään jo nyt

  • 15.9.17:14
    Ruoka

    100 päivää jouluun! Näin saat joulukonvehteja yli puolet halvemmalla

  • 6.9.17:31
    Ruoka

    Nyt on helppo brownie! Ellimaijan ohjeella "ihanan tahmea" lopputulos