Suomalaisten ruokakauppojen vihannesosastoillla vihannesten saatavuus on usein erityisen hyvä ympäri vuoden – toisin kuin muualla maailmassa.
Italian Piemontessa asuva viininviljelijä Riikka Sukula kertoo Makuja.fi-sivustolle yllättyneensä maaliskuisen Suomen-vierailunsa aikana siitä, kuinka kattavasti suomalaisissa ruokakaupoissa on tarjolla erilaisia vihanneksia. Italiassa asiat ovat toisin.
– Kun joku asia ei ole sesongissa, niin sitten sitä ei yksinkertaisesti saa. Se on yllättävä ero! Usein suomalaiset luulevat toisinpäin, Sukula toteaa.
Italiassa eletään sesongin mukaan – myös vihannesosastolla
Kasviskeittokirjan Vege! Tuoreita makuja kotikeittiöstä Alex Niemisen kanssa juuri julkaissut Sukula on kiinnittänyt huomiota siihen, että italialaisissa ruokakaupoissa tarjonta vaihtelee merkittävästi sesongin mukaan.
– Italiassa näkyvät sesongit valtavan paljon korostuneemmin, kuin mitä näen täällä Suomessa tällä hetkellä. Valkoista parsaa saa jo nyt maaliskuun alussa! Sukula ihmettelee.
Italiassa perheineen asuva Sukula saa kuulla usein kommentteja siitä, että Italiassa on hurjasti tuoreita vihanneksia tarjolla koko ajan. Hän joutuu toppuuttelemaan ihastelijoita.
– Siellä sesongit ovat todella kärjistyneesti esillä, koska sinne tuodaan aika vähän vihanneksia ulkomailta toreille ja supermarketteihinkin, Sukula selittää.


