Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Suomalainen ginifirma pistää hittituotteensa nimen vaihtoon erikoisesta syystä: "Ihmiset tilasivat Napue-giniä ja aika usein saivatkin nenäliinan"

Napue Ginistä valmistettuja drinkkejä.
Napue Ginistä valmistettuja drinkkejä.
Julkaistu 12.09.2019 07:04

MTV LIFESTYLE – KAUPPALEHTI

Suosituin suomalaisen ginin nimi vaihtuu, koska se saa aikaan koomisia sekaannuksia lontoolaisbaareissa.

Kyrö Distillery Companyn palkitun Napue Ginin nimi muuttuu käytännön syistä Kyrö Giniksi, ja Koskuesta tulee Kyrö Dark Gin.

Kyrö Distilleryn brändistä vastaava ja yrityksen perustajiin kuuluva Mikko Koskinen kertoi asiasta tiistaina, kun yritys palkittiin Marketing Finlandin Vuoden Brändinrakentajana.

–  Tulemme vahvistamaan kansainvälistä brändimielikuvaa ja muun muassa vaihdamme Napue-ginimme nimen Kyrö Giniksi, jotta yhtenäisen mielikuvan muodostaminen vientimaissa helpottuu. Kyrö on perustajiensa yhteinen unelma ja uskallus sen toteuttamiseksi toimintamme ydin, Koskinen sanoi.

Koskinen kertoi myöhemmin, että nimenmuutoksen taustalla olivat käytännön syyt.

– Noin vuosi tai puolitoista vuotta sitten havaitsimme ensimmäistä kertaa, että nimi aiheutti hankaluuksia. Seurasimme useassa baarissa Lontoossa, kun ihmiset tilasivat Napue-giniä ja aika usein saivatkin nenäliinan, koska englannin napkin-sana ja Napue Gin kuulostavat niin samankaltaiselta.

Lisäksi Kyrön tislaamon nimeä ei ole tähän asti mainittu ginipulloissa lainkaan Suomen aiemman alkoholimarkkinointilainsäädännön vuoksi.

– Lainsäädäntö on muuttunut ja viisaus on kasvanut, joten totesimme, että pitkällä aikavälillä päätös on välttämätön, vaikka se tällä hetkellä suoraan sanoen hirvittää”, Koskinen sanoo.

Napuen parina Kyrön toinen gini tunnetaan nimellä Koskue. Siitä tulee Kyrö Dark Gin. Nimenmuutoksesta huolimatta reseptit säilyvät ennallaan.

”Kyrö” ei ole helpompi äänettävä

Napue ginLehtikuva

Koskinen kertoo, että uudet nimet tulevat ulkomailla käyttöön lokakuun alussa, mutta Suomessa vasta vähitellen ensi vuoden alkupuolelta alkaen. Välivaiheena Napuen ja Kyrö Ginin välissä pulloihin tulee teksti Kyrö Napue Gin ja vasta noin vuoden kuluttua siitä se muutetaan Kyrö Giniksi.

– Jotta ihmisille tulee selväksi, ettei itse gini pullon sisällä muutu, tarvitaan välivaihe, koska Napue Gin on niin tunnettu Suomessa. Testasimme uutta pakkausta, ja ihmiset olivat hämmentyneitä siitä, onko pullon sisältö muuttunut, Koskinen kertoo.

Siinä, missä Napue Gin sekoitetaan englanninkielisissä maissa nenäliinaan, ei Kyrö ole ainakaan äänteellisesti sen helpompi.

– Verrattuna siihen, että pitäisi opetella sekä Kyrö että Napue ja Koskue, on helpompi opetella vain yksi nimi. Ja kyllähän esimerkiksi Nike lausutaan eri maissa eri tavoin. Riippumatta siitä, mikä nelikirjaiminen sana on, se lausutaan paikallisella tavalla”, Koskinen sanoo.

”Unelmista totta”

Kyrö Distilleryn eilen tiistaina MRKTNG Day -tapahtumassa vastaanottama Marketing Finlandin Vuoden Brändinrakentaja -tunnustus annetaan markkinointiviestinnässään esimerkilliselle jäsenyritykselle.

– Kyrö Distillery Company on nopeassa ajassa onnistunut rakentamaan kansainvälisesti arvostetun brändin sekä sen ympärille vahvan asiakasyhteisön. Brändin rakentamisessa suomalaisuus on nostettu onnistuneesti yhdeksi arvoksi ja samalla tuetaan myös alueellisen tunnettuuden kasvua, Marketing Finlandin toimitusjohtaja Riikka-Maria Lemminki perustelee valintaa tiedotteessa.

Koskisen mukaan tunnustus tulee Kyrölle täydelliseen aikaan kannustukseksi kehittää brändiä yhä rohkeammin. Saunan lauteilta alkunsa saanut unelma on kasvanut kansainvälisesti arvostetuksi brändiksi, joka on tuonut suomalaisuuden arvoissaan esiin.

Rohkeus on ollut mukana tekemisessä alusta saakka ja sillä samalla tiellä Vuoden Brändinrakentaja Kyrö jatkaa.

– Haluamme tulevaisuudessa mahdollistaa yhä merkityksellisempiä hetkiä brändin parissa ympäri maailmaa ja sen unelman toteuttamiseksi vaaditaan uskallusta tehdä vaikeitakin päätöksiä, Koskinen kommentoi.

Muutokset varmistavat, että mielikuva Kyröstä ja sen olemassaolosta selkiytyy myös Suomen ulkopuolella.

– Kyrö on olemassa, koska viisi perustajaa uskalsi tehdä unelmistaan totta. Se sama unelmointi ja uskaltaminen tulee olemaan läsnä kaikessa, mitä Kyrö tekee, Koskinen sanoo.

***

Huomenta Suomen vieraana Arctic Blue Ginin brändijohtaja Mikko Spoof ja mestaritislaaja Asko Ryynänen.

9:00Suomessa maailman parasta giniä

Lisää aiheesta:

"Viskikielto" täysin puskista: Suomalaistislaamossa pöyristyttiin EU:n päätöksestä, jota voisi luulla aprillipilaksiNyt se on varmaa! Legendaarisen Eskimo-jäätelön nimi muuttuu – tässä uusi pakkaus ja nimiEetu ja Fred kehittivät poikkeuksellisen alkoholijuoman – myytiin tunneissa loppuun Alkoissa, kysellään jo maailmallakin: "Taidettiin muutaman kerran tuulettaa"Yksi asia Koskenkorvassa kiinnostaa maailmalla hämmästyttävän paljon: "Olimme itsekin positiivisesti yllättyneitä"Suomalaistislaamon vodka puhuttaa maailmalla! Veden puhtautta ihmetelty aina Amerikkaa myöten – ”ei tällaista vettä ole olemassakaan” Long Kyrö! Supersuosittu Napue Gin saa yllättävän seuraajan – "onko tässä maailman paras lonkero?"
AlkoholiAlkoholijuomatMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Alkoholi
  • 11.9.09:01
    Päihteet

    Johanna oli 2 784 päivää alkoholistin puoliso: "Sitten mittari vain tuli täyteen"

  • 8.9.14:19
    Raskaus

    Alkoholin myynti viivästyy tiistaiaamuna – tässä syy

  • 8.9.09:49
    Juomat

    Alkoholin vaikuttajamarkkinointia ei ollakaan kieltämässä

  • 8.9.06:00
    Asian ytimessä.doc

    Pohjoiskorealaisten rötökset Suomessa jatkuivat ison karkotuksen jälkeen – käsikähmä viranomaisten kanssa vei putkaan

  • 7.9.08:33
    Sienet

    Älä juo alkoholia, jos syöt tätä sientä – seuraukset voivat olla rajut