Suomalaisasiantuntijoiden mukaan sokerin syöntiä kannattaa ehdottomasti rajoittaa tai jopa välttää. Tyydyttynyt rasvakaan ei kuitenkaan saa puhtaita papereita.
MTV:n Makuja.fi-ruokasivusto kertoi keskiviikkona arvostetun englantilaisen sydänlääkärin Aseem Malhotran lausunnosta, jonka mukaan vuosikymmenten uskomukset rasvan haitallisuudesta ovat täyttä puppua. Malhotra väittää rasvan olevan todellisuudessa keholle hyväksi, toisin kuin sokerin. Sokeria lääkäri vertaa haitallisuudellaan jopa tupakkaan.
Mutta mitä mieltä aiheesta ovat sitten suomalaisasiantuntijat?
"Sokeri on todella ongelmallista ja sitä tulisi välttää"
Kansanterveysmiehenä tunnettu Kansanterveyslaitoksen entinen pääjohtaja, lääkäri ja professori Jussi Huttunen myöntää brittilääkärin olevan oikeilla jäljillä. Huttusen mukaan on kuitenkin väärin ja liian yksinkertaista puhua yleisesti pelkistä rasvoista ja hiilihydraateista, sillä ne rakentuvat erilaisin hyviin ja huonoihin rasvoihin ja hiilihydraatteihin.
– Sen sijaan sokeri on verrattavissa haitallisuudellaan tyydyttyneeseen rasvaan. Viime aikojen isojen seurantatutkimusten mukaan sokeri on yhtä vaarallista kuin tyydyttynyt rasva, ehkä jopa vaarallisempaa.
Suurin syy sokerin haitallisuuteen on Huttusen mukaan se, että kun se pilkkoutuu elimistössä glukoosiksi, niin verensokeri nousee nopeasti ja sitten taas laskee. Tämä aiheuttaa näläntunnetta ja saa ihmisen syömään enemmän.

