Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Ruokakauppojen hinnat harhauttavat – yleinen virhe käy kalliiksi

Julkaistu 30.12.2016 19:33

MTV LIFESTYLE

Jos sinulle annettaisiin kaksi samanlaista välipalapatukkaa, joista toinen maksaa euron ja toinen kolme euroa, kumman epäilisit olevan terveellisempi?

Tuoreen tutkimuksen mukaan moni pitää kalliimpia ruokatuotteita todennäköisemmin terveellisinä kuin halvempia tuotteita. Tämä johtaa helposti siihen, että terveellisyyden toivossa moni maksaa epäterveellisistä tuotteista pitkän pennin.

Journal of Consumer Research -lehdessä alkuvuodesta julkaistavan tutkimuksen mukaan on yleistä, että terveellisten tuotteiden ajatellaan maksavan enemmän kuin epäterveellisten tuotteiden. Tutkijat ovat tästä huolissaan.

– Se on huolestuttavaa, Ohio State -yliopiston professori Rebekka Reczek toteaa.

– Nämä löydökset osoittavat, että yksinomaan hinta voi vaikuttaa meidän tekemiimme havaintoihin siitä, mikä on terveellistä ja jopa siihen, millaisista terveysongelmista huolestumme, Reczek analysoi tutkimuksessa saatuja tuloksia.

Asiantuntijat toteavat, että hinta ja terveellisyys eivät suinkaan kulje aina käsi kädessä. Myös se on syytä ottaa huomioon, että termi terveellisyys on tulkittavissa hyvin monella eri tavalla: toisille se merkitsee rasvattomuutta ja toisille esimerkiksi korkeaa vitamiinipitoisuutta.

Lähde: Health.com

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Suupalakin lisää kuoleman riskiä? Ultraprosessoituja ruokien vaikutuksia perannutta tutkimusta toppuutellaanRuokakaupan salakavala lihottaja: Tutulla tavalla yllättävä vaikutus vaa’an lukemaan – tähän mokaan jokainen meistä on sortunut!Asiantuntija huolissaan askelmittareiden käytöstä: ”Ne voivat olla jopa vaarallisia” Jätätkö aamiaisen väliin tai syöt myöhään illalla? Vaarannat terveytesi!Yllättävä tutkimustulos: Suklaa onkin täydellinen aamupala? Ei muka rahaa terveelliseen ruokaan? "Jos oikeasti laskee, voi yllättyä"
RuokakauppaMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ruokakauppa
  • ma07:00
    Ravintolat

    Neljän ruokalajin illallinen alle 13 eurolla – Henri Alénin ravintolassa tapahtuu marraskuussa kummia

  • 26.10.09:43
    Juomat

    Totuus Hartwallin omenalimusta voi yllättää

  • 23.10.08:20
    Ruoka

    "Tofupervoilu" teki paluun – K-kaupoissa näkyy nyt selkeä proteiini-ilmiö

  • 20.10.17:22
    Ruoka

    Käsittämätön ilmiö: Kauppojen joulukalentereita ja -pipareita hävikkiin jo syyskuussa

  • 20.10.08:22
    Ruoka

    Paistopisteiltä löytyy "ylivoimainen välipala" – leipomojohtaja nimeää käänteentekevän hetken suosiossa