Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Ravintolalta emämoka: Lähetti vahingossa toimittajalle muistiinpanot 30 000 asiakkaasta – "Hän on järkyttävä ämmä"

Shutterstock
Julkaistu 13.07.2017 12:42

MTV LIFESTYLE

Amerikkalaisravintola on pitänyt kirjaa kaikista asiakkaistaan yhdessä tiedostossa. Valitettavasti tiedosto lipsahti nyt julkisuuteen, kun ravintola lähetti sen vahingossa sähköpostin liitteenä toimittajalle.

New Yorkerin toimittaja Hannah Goldfield sai yllättäen paikalliselta ravintolalta sähköpostin liitteenä tiedoston, jonka ei pitänyt olla mukana. Tiedostoon oli kirjattu ylös 30 000 ravintolakäyntiä ja kommentit asiakkaista.

Goldfield jakaa nyt Twitterissä parhaita paloja muistiinpanoista. Ravintolan kirjaamista kommenteista käy ilmi, että paikalla on käynyt tunnettuja VIP-vieraita, kuten juontaja Ryan Seacrest ja näyttelijä Fran Drescher.

Kommenteissa muun muassa varoitellaan henkilökuntaa hankalista asiakkaista. Kun asiakkaan kohdalle on merkitty termi ”86”, se tarkoittaa ravintolakielessä sitä, että tästä ihmisestä on päästävä eroon - eli hän ei ole enää tervetullut ravintolaan.

Goldfield on kaivanut tekstistä muun muassa tällaisia kommentteja:

”86. Hän repi osan sohvasta pois mennessään”

”86-asiakas. Pliis, älkää varatko hänelle enää pöytää JOS ARVOSTATTE TYÖTÄNNE”

”86 86 86 86 86 86 86 86 86! Hän on järkyttävä ämmä!”

”Hän on tuotantoassistentti elokuvateollisuudessa. Luulee olevansa tärkeämpi kuin oikeasti on. Tuotantoassistentti on tuotannossa alinta kastia”

”Hän valehtelee pöytävarauksesta. Varmaankin siksi, että hän on tuomittu rikollinen."

Goldfield ei ole vielä paljastanut, mistä ravintolasta on kyse. 

Lähde: Fine Dining Lovers

Lisää aiheesta:

Tv-juontaja sai porttikiellon ravintolaan törkeän käytöksensä vuoksi – pyysi anteeksi ollessaan paikan 25-vuotisen historian loukkaavin asiakasRavintola kyseli asiakkaiden "rintamieltymyksistä" – sanaleikki ei uponnut kaikkiin: "Olemme järkyttyneitä..."Keittiöpäällikkö Tomin vuodatus "ravintolan pahimmista asiakkaista" voi koskettaa sinuakin – karu ilmiö tuttu myös Suomesta: "Käytöksenne on häpeällistä"Mäkkärin autokaistan mikki jäi päälle – keskustelu tallentui videolle, joka leviää netissä: "Oletan, että Kuukauden työntekijä -palkinto menee hänelle"Ravintoloitsija raivostui yhden tähden arviosta: "On v***umaista valehdella päin naamaa"Suomalaisravintoloitsijan vastaus töykeään palautteeseen saa yhä oudompia käänteitä – ”säikähdin tosissaan”
Makuja

Tuoreimmat aiheesta

Makuja
  • 17:13
    Ruoka

    Ruotsalaiskokin ykköskikka paistettuihin perunoihin: "Onnistuu joka kerta!"

  • 10:29
    Ruoka

    Lyömätön terveyspommi, jota kannattaa nyt syödä: "Muutama päivässä riittää"

  • 07:46
    Ruoka

    Sipuli kannattaakin pilkkoa näin – mullistavaa!

  • Eilen17:11
    Ravintolat

    Legendaarinen texmex-ravintola yrityssaneeraukseen

  • Eilen13:35
    Ruoka

    Suomen paras makkara on valittu – oletko maistanut?