Tampereen kauppahallin 4 Vuodenaikaa -ravintola on ottanut upeaksi tavaksi antaa keittiönsä päiväksi vierailevien huippukokkien huomaan. Itse osallistuimme ensimmäistä kertaa kyseiseen iltaan toukokuussa Sami Tallbergin villiyrttien innoittamana. Tällä kertaa ohjakset otti haltuun Chef Sommelierin ravintoloitsija, keittiömesteri Sasu Laukkonen. En ole vielä käynyt miehen ravintolassa, mutta hänen aikaansaannoksiaan olen maistellut viime vuonna ravintola Henrik'sissä. Illallinen oli onnistunut, mutta kieltämättä jätti hiukan parantamisen varaa, johon uskoin saavani seuraavalla kerralla katetta. Kohtasimme siis jälleen.
Viime kerran jälkeen laajentunut ranskalais-suomalainen 4 Vuodenaikaa toimi nyt paremmin. Asiakaskunta oli nuorempaa kuin viimeksi ja Chef Laukkonen onnistui luomaan rennon ilmapiirin välittömällä olemuksellaan. Ensimmäisenä eteemme tuotiin kypsentämätöntä hirvenpaistia ja pikkelöityjä kasviksia. Selkeäpiirteinen, maultaan varsin maltillinen annos, joka ei aiheuttanut säväreitä, mutta himon pikkelöintikokeiluihin omassa keittiössä.
Toinen annos raotti jo erinomaisuuden viittaa. Purjoa kahdella tapaa, päärynää ja pastiskastiketta kuusenhavuilla maustettuna. Purjon vihreä osa oli kevyesti käsitelty koostumukseltaan merilevän kaltaiseksi. Selkeitä makuja, upeana yhdistelmänä. Päärynää oli juuri nimeksi antamassa makua, rakennetta ja hienoista makeutta. Mielikuvituksellinen, mutta kotonakin varmaan onnistuva annos. Kiinnostuin illan annista uudella tapaa ja seuraava annos vain yllytti kokeiluihin.
Tyrnillä marinoitua/pintakypsytettyä taimenta ja porkkanaa kahdella tapaa. Naateista tehty pyree ei ollut yksinään huikaisevan hieno, mutta kokonaisuuden osana toimiva ja ehdottoman suositeltava käyttötapa bioskiin menevästä osasta. Tyrnin hapot yhdessä valkoisen balsamicon kanssa olivat antaneet kalalle hienon sävyn ja tyrnin hyödyntäminen oli noussut uusiin sfääreihin. Minisamettikukka toi loistavan sitruksisen vivahteen mukaan ja on takuuvarman ensi kesänä omassa kukkapenkissä kasvamassa.









